Na lepší nenarazíte

Autor: Karel Fuksa (%6b%61%72%65%6c%2e%66%75%6b%73%61%40%72%65%70%72%6f%2e%63%7a), Téma: Přenosné audio
Vydáno dne 20. 03. 2003 (3735 přečtení)
iRiver 180T/TC je mp3 přehrávač s integrovaným FM tunerem a funkcemi pro nahrávání mikrofonem. Pro ukládání jak mp3 skladeb, tak i nahrávek, slouží integrované paměťové médium o kapacitě 128 MB. Přístroj nedisponuje žádnými dalšími sloty pro přídavné paměťové karty.A přece je jedinečný.


Společnost iRiver poprvé na trhu zazářila s CD-MP3 iRiver SlimX. SlimX vynikal, a stále vyniká svojí tloušťkou a neuvěřitelným množstvím nejrůznějších nastavení. Stejným směrem kráčí také iRiver 180T/TC.

Na první pohled:

Rozměry 31x28,5x82 mm se řadí mezi ty nejmenší na trhu. Je jen o trochu větší, než běžná AA tužková baterie, která slouží tomuto přístroji jako zdroj energie na ca. 20 hodin. Povrch přístroje je matně stříbrný a velice příjemný. Osobně bych však více ocenil při uchopení pocit chladu leštěného kovu. Na povrchu přístroje nenajdete jediný kovový prvek. Vše je pouze imitace. Úspora na materiálu se projevila opravdu skvělou hmotností 30 g bez baterie.

Ovládání:

Všechny ovládací prvky jsou rozmístěny maximálně logicky na těle přístroje. Tři multifunkční tlačítka a jedno posuvné hold jsou umístěna na zadních stranách (player je trojboký). Kouzlo ovládání však spočívá v pětisměrovém joysticku. Ten slouží pro pohyb v menu + zesilování, zeslabování a prev/next přetáčení. Podržením joysticku se dostanete do mnohopoložkového menu.
 

Menu:

V menu přístroje najdete 6 položek. Nastavení displeje, časovač, ovládání, mód přehrávání, nastavení ekvalizéru a hlavní nastavení. V menu si nastavíte prakticky cokoli. Od hlasitosti pípnutí při stisku tlačítka, přes nastavování jednoho ze 36 jazyků (vč. češtiny), časovače kdy se má přístroj vypnout, nastavení ovládání přístroje až k seřízení bass boost v 18ti krocích. Menu iRiveru je tak rozsáhlé, že by bylo velice zdlouhavé a složité popsat vše.

Displej:

Displej  je podsvícen jednou zelenou LED diodou. Podsvícení je plynulé a jeho intenzita a doba, po kterou má zhasnout je nastavitelná stejně, jako jeho kontrast. V základní obrazovce přehrávání jste informováni o bitrate, vzorkovací frekvenci, formátu, délce přehrávané skladby a stavu baterie. Displej zvládne dále i grafický ekvalizér (alternativně kapacitu paměti, anebo informaci o zbývajícím času skladby), zobrazení ID3 tagu a umístění písničky na integrované paměti. A to vše, podotýkám, najednou při skvělé čitelnosti!

Ostatní funkce - FM tuner a diktafon:

iRiver mě svým tunerem velice překvapil. Nepřijdete s ním o funkce jako autoscan, paměti pro ukládání stanic,  a dokonce ani nahrávání z rádia do formátu wav - 130 kbps!!! Citlivost s přiloženými sluchátky Sennheiser MX300 je přijatelná.
Otvor mikrofonu se nachází nalevo od displeje. Citlivost mikrofonu je průměrná. Nemůžeme čekat zázraky. Mezi MP3 přehrávači ničím nevynikne, ani se neztratí.

Zkušenosti:

iRivera jsem měl možnost testovat asi týden. Za tu dobu jsem se s ním velmi sžil. Bojím se, že si ho budu muset koupit. Jakýkoli jiný přehrávač se mi zdá ochuzený o spoustu funkcí, veliký a nekvalitně provedený. Mám rád, když mohu mp3man nosit zavěšený na krku. iRiver má k tomu účelu poutko (bohužel také plastové). Vedle poutka je gumový špuntík, pod kterým najdete slot pro USB propojení s počítačem. Na druhém konci jsou dvířka pro vkládání baterie. Super! Lícují naprosto perfektně, jako všechno na přehrávači. Je fantastické, jak na jednu obyčejnou AA baterii může vydržet iRiver hrát 20 hodin.
Kapitolou samou pro sebe je upgradovatelný firmware. Na stránkách iRiveru je často nějaký nový dispozici. jeho nahrání je jednoduché - pomocí přiloženého programu, sloužícího zároveň jako manažér souborů mezi diskem a iRiverem. Za pomocí něj vám bude přehrávač sloužit i jako přenosný pevný disk.

 

Závěr:

Kdepak, iRiver ví, kolik si říct za tolik kvality a funkcí v jednom. iRiver iFP 180T/TC je v kategorii 128 MB kartových přehrávačů jedním z nejdražších. Věřte mi ale, že za své peníze dostanete opravdu více, než byste čekali. K přehrávači samotnému dostanete poutko pro zavěšení na krk, jednu AA baterii, USB propojovací kabel, sluchátka Sennheiser MX300, manuály a instalační CD.
128 MB je kapacita dostatečná, když vás po deseti hodinách sestavený playlist omrzí, máte ještě dalších deset hodin pro poslech rádia.

 

iRiver iFP 180T/TC zapůjčil web www.mp3store.cz - internetový obchod, kde si jej můžete také zakoupit.několik důležitých parametrů:


frekvenční rozsah FM tuneru: 87,5 - 108 MHz
maximální hlasitost: 10 mW do každého sluchátka, 18 ohmů
odstup signál/šum Fmtuner/mp3 přehrávání- 50/90dB
rozměry: 31x28,5x82 mm
hmotnost: 30 g bez baterie
frekvenční rozsah - 20Hz - 20kHz
formáty: MP3, WMA, ASF + další s novými firmware
bitrate: 8 -320kbps
LCD - 4 řádky s podsvětlením
36 jazyků podpora
20 h výdrž baterie
USB 1.1
-5 - + 40 °C
sluchátka Sennheiser MX 300