Daisy Pohotclip DM 334

Autor: Karel Fuksa (%6b%61%72%65%6c%2e%66%75%6b%73%61%40%72%65%70%72%6f%2e%63%7a), Téma: Přenosné audio
Vydáno dne 06. 11. 2003 (4960 přečtení)
Již jednou jste se na stránkách REPRO magazínu mohli dočíst o fotoaparátu výrobce známých mp3 přehravačů DIVA, od Daisy techs. Uběhlo trochu času a v redakci se nám objevil další fotoaparát s integrovaným mp3 přehrávačem. Tentokrát mnohem lepší!

 Další fotoaparát z řady Photoclip nabízí oproti svému předchůdci téměř to samé. Všechno ale mnohem, mnohem lépe. Jelikož nejsme magazín, zabývající se fototechnikou, nenabídneme vám detailní rozpis všech fotografických funkcí a posouzení kvality. Nabídneme vám recenzi fotografujícího MP3 přehrávače, ne hrajícího fotoaparátu.

 

 Stříbrný kompakt

    Stříbrné tělo přehrávače je vyrobeno z lehké umělé hmoty. Nenabízí se však pocit, že byste se měli bát o nedostatečnou odolnost. Z přední strany krom objektivu, průhledového hledáčku, blesku a čidla pro autofokus (umí si scénu v tmavém prostředí nasvítit pro lepší ostření) najdete mřížku, pod kterou se skrývá mikrofon. Ze zadní strany najdete klasicky displej (úhlopříčka 1,5 palců, rozlišení 512*218 pixelů), 4 směrové šipky pro pohyb v menu, potvrzovací talčítko "OK", dvě směkové klávesy pro zoomování a 5 funkčních tlačítkem. Režimy fotografování, prohlížení, mp3 přehrávač, fotosekvence, apod. se přepínají otočným kolečkem z vrchu, kde se nachází také spoušť. Ze spodní strany je odšupovací víčko, pod které můžete strčit MMC/SD kartu a kam také patří baterie (speciální akumulátor 1000 mAh - nabíjí se pomocí přiloženého adaptéru, má vydržet na 300 snímků/150 snímků s bleskem).

 

 Fotografické funkce

    Fotografování:

Samotné fotografování s PhotoClipem je velice intuitivní a pohodlné. Přesně pod palcem je umístěn přepínač pro digitální zoom. V osmi krocích si můžete přiblížit scénu 4x digitálním zoomem. V menu se vám nabízí automatická či manuální redukce bílé, anebo její automatické nastavení v závislosti na automatické předvolbě (sluníčko, pod mrakem, místnost, noc). Mezi automatikou a manuálem si můžete také vybrat při ostření. Na samotném přístroji je napsáno 4,0  megapixel, CCD senzor umí však efektivně pouze 3,14. Podporovaná výstupní rozlišení jsou 2304*1728, 2048*1536, 1600*1200, 1280*960 a 640*480, každé nabízí 3 stupně komprese. Blesk podporuje redukci jevu červených očí.

    Videozáznam:

Videa můžete pořizovat ve framerate 20 snímků za vteřinu a tak dlouhá, jak jen se vám na interní paměť 16 MB nebo na paměťovou kartu vejdou. Samozřejmostí je pořizovat videa i se zvukem, přičemž mikrofon dokáže zachytit překvapivě kvalitní záznam. Rozlišení umí 320*240 a 160*120.

    Snímková sekvence:

PhotoClip umí vyfotografovat několik snímků rychle za sebou. V největší kvalitě a nejnižší kompresi se do bufferu nahrají dvě fotografie, v maximální kompresi a nejnižším rozlišení až 8 snímků.

 Zvukové funkce

    Diktafon:

Zde není potřeba se dlouze rozepisovat. Výstupním formátem je nekomprimovaný wav frekvencí 32 kbps. Výsledná nahrávka je poměrně kvalitní, možná bych vytknul silné přenášení přímeho kontaktu přístroje s rukou nebo okolními předměty na zvukové šustění a ťukání. Dostupná je i aktivace hlasem.

 

 Přehrávání MP3:

Podporován je formát MP3, nikoliv však WMA. Což je trochu škoda. Podporované vzorkovací frekvence jsou 32, 44,1 a 48 kHz. PhotoClip je schopen přehrát skladby v 32 - 320 CBR i VBR bitrate. Výstup pro walkmanový jack na boční straně přístroje, spolu s USB portem (2,0 kompatibilní), TV outem a vstupem pro napájecí a nabíjecí adaptér.
Co jsem opravdu nečekal je integrovaný desetipásmový ekvalizér. Jeho nastavování je velmi citlivé a přitom pohodlné pomocí směrových kláves. Výsledný zvuk je poměrně kvalitní, plně srovnatelný se standardem u ostatních MP3 přehrávačů.
Další zvláštností je, že kromě do výstupu pro sluchátka je PhotoClip schopen hrát i integrovaným reproduktorem, jenž je běžně používán pro polifonická upozornění a přehrávání zvuků ve videozáznamech a diktafonových záznamech. Výsledek je poněkud rozporuplný, od přibližně 1,5 cm reproduktorku nelze čekat zázraky, pro třízení a ukázky ze skladeb to postačuje.
Při přehrávání jsou zobrazovány buď ID3 tagy, anebo sloupcový ekvalizér. Na barevném displeji vypadá opravdu efektně.

 

Příslušenství:

    S fotoaparátem dostanete i špuntová sluchátka, nepříliš kvalitní, semišové pouzdro, nabíjecí adaptér, CD s ovladači, propojovací kabel a návod k použití. 

 

 Tedy?

    Práce s fotoaparátem je velice příjemná a intuitivní. Během týdenního používání jsem si na něj velice zvykl, uměl bych si představit jeho každodenní používání. Všechny funkce jsou dotaženy na nejvyšší možnou úroveň v dané třídě, nenalezl jsem závažný nedostatek. Naopak možnost manuálního zaostřování a regulace bílé zůstávaly doménou pouze digitálních fotoaparátů vyšší třídy. Minulá generace Photoclipu měla problémy se zaměřením do nekonečna, například při focení krajiny. Nyní o podobných vadách na kráse nemůže být ani řeč. Videovýstup je rovněž velice kvalitní.
    Funkce mp3 přehrávače jsou také na vysoké úrovni. Pokud máte velikou paměťovou kartu, můžete si dovolit nosit PhotoClip v kapse jako jakýkoli běžný MP3 přehrávač. Po pripojení s USB slotu vašeho počítače se se systémem Win XP/ME/2000 přihlásí jako další HDD, se kterým lze pak normálně pracovat.
    Navíc je možné PhotoClip použít jako webovou kamerku. Jestliže obecně o přístrojích s integrací přístrojů jiných platí, že vždy je lepší mít přístroje samostatně, dovoluji si pochybovat a tvrdit opak. Zvláště při ceně 5898,- bez DPH u distributora TNTrade s.r.o.
    Přehrávač - fotoaparát Photoclip DM 334 hodnotím jako výborný, cena je příjemným překvapením.
   

Společnost TNTrade nabízí Tento přístroj také za 8690,- bez DPH s 256 MB paměťovou kartou, anebo za 7620,- s přiloženou 128 MBpaměťovou kartou.