Nejčastěji používané konektory

Autor: Pavel Beňak (%70%61%76%65%6c%2e%62%65%6e%61%6b%40%72%65%70%72%6f%2e%63%7a), Téma: Audiokomponenty
Vydáno dne 13. 01. 2004 (10816 přečtení)
Kupujete kabel na propojení vašich hi-fi komponent? Víte jaké konektory má mít? Pokud vám jen název konektoru nic neříká, poradí vám možná tento článek.

Jack konektor můžete obvykle najít na walkmanech, discmanech a spoustě jiných přehrávačů, a to ve velikosti 3,5 mm. Existují tři běžné velikosti: 2,5 mm, 3,5 mm a 6,3 mm. Stereofonní mají na kolíku dva barevné izolační proužky, oddělující od sebe levý, pravý kanál a kostru, monofonní pochopitelně jen jeden. Při použití u jiných přístrojů, zejména mp3 přehrávačů s dálkovým ovládáním na kabelu se může vyskytnout i se třemi a více, oddělujícími ovládací kontakty.

DIN konektor je kulatý, s výliskem na v jednom bidě křužnice, aby náhodou některý "šikovný" uživatel nenarval konektor jinak a neponičil piny.. Kabel pro přenos stereofonního signálu má na konektoru 5 kolíků po obvodu, pro monofonní přenos má kolíky 3. U domácích přehrávačů se s ním nesetkáte tak často, používal se hlavně dříve. Pro pořádek, kříve se také používal konektor kulatý s kolíky do tvaru písmena X. S rakovým konektroem se ale na žádném moderním přístroji nesetkáte.

U klasického pětikolíkového DINu je na prostřední kolík zapojeno stínění. Pro přenos signálu se používají dva další a to směrem doprava od horního kolíku (u konektoru “samec”). Kolík umístěný více nahoře slouží pro přenos levého kanálu a nejspodněji umístěný pro přenos signálu pro pravý kanál.
V dnešní době se používá pro propojení hudebních nástrojů přes rozhraní MIDI.

S Cinch konektory se s můžete setkat kromě hudebních přehrávačů i na televizích a videorekordérech. Prostřední kolík obstarává kladný pón, kruh kolem něj pak mínus pól. Jde o nejvíce profesionální kabel ze všech popsaných, jelikož pravý a levý kanál je veden v samostatné dvoulince s vlastním kostřením. Cinch kaběly se prodávají i stíněné, jejich cena začíná na desítkách korun a v extrémních případech, kabely obsahující 99.99999 procent mědi mouhou stát i několik set tisíc za metr.

Jako poslední konektor, byť to není úplně konektor bych uvedl klasickou hifistickou svorku. Může mít několik tvarových provedeních, vždy je však do nějakého skřipce kabel přitahován pérkem.