VEF RADIOTEHNIKA BL-50S – recenze

Autor: Karel Fuksa (%6b%61%72%65%6c%2e%66%75%6b%73%61%40%72%65%70%72%6f%2e%63%7a), Téma: Reprosoustavy
Vydáno dne 25. 02. 2004 (15977 přečtení)
Měli jsme možnost otestovat sloupové třípásmové reproduktory BL-50S. Jejich charakteristika je nepředurčuje žádnému konkrétnímu hudebnímu žánru a nevylučuje ani jejich použití v domácím kině. Jak dopadly? To se dozvíte pouze v naší recenzi!

Dovozcem reproduktorů Lotyšského výrobce je firma I&CS spol. s.r.o., sídlící v Třebíči. Reproduktory BL-50S nejsou sloupy nejnižší kategorie z jejich nabídky, s kompletním sortimentem se můžete blíže seznámit na  http://www.reprosoustavy.cz 

 

BL-50S se prodávají ve čtyřech barevných provedeních – black, red, beach a silver. My jsme měli možnost testovat „červenou“ variantu.  Podlahové bedny jsou 800 mm vysoké, 215 mm široké a 230 mm hluboké.  17 kg těžký reprosloup v sobě ukrývá 3 reproduktory, každý obstarává jedno pásmo. Jsou zasazeny v dřevotřískovém těle, dřevěné šasi reproduktoru není vyrobeno z MDF materiálu. Ozvučnice je typu fáze inventorního.

Přední ozvučnice je osazena výškovým kaloťákem a středovým reproduktorem. Z boční strany pak můžeme nalézt membránu basového reproduktoru ) průměr 180 mm), ukrytého pod snímatelnou síťkou z průzvučného materiálu. „Střeďak“ (100 mm) a „výškáč“ (25 mm) jsou rovněž chráněny průzvučnou tkaninou, nataženou na plastovém rámečku, ten se dá také kdykoli oddělat, je upevněna klasicky na zacvaknutí plastových kulatých čepů do plastových šachet v ozvučnici.

 

v interieru

 

V dolní části sloupu můžete na přední straně nalézt bassreflexový otvor. Není opatřen žádnými vodícími výlisky, anebo speciálně tvarovanými prohlubněmi, podobně jako např. u B&O reproduktorů.

Protože jsou reproduktory předurčeny k postavení na zem, čekal bych, že bude jejich spodek opatřen nějakými šroubovacími hroty, nebo něčím podobným. Bohužel, s ničím takovým výrobce nepočítal (na druhou stranu, máte prostor si podložit bedny rozříznutými squashovými míčky, jak jste měli možnost dočíst se v posledním výtisku jednoho tištěného plátku zabývajícím se audiem). Ze zadní strany jsou v dolní části umístěny zlacené terminály, šroubovací s otvorem pro banánek.

 

Jakmile někteří lidé zjistí zemi původu, okamžitě podléhají tendenci dívat se na výrobek jinak, s lehkou nedůvěrou. Pro ty co přehlédli zemi původu, je to Lotyšsko.

„Sám mám trochu obavu z toho, jestli ta zdrženlivost před výrobky z bývalého východního bloku není v našich lidech příliš zakořeněna,“ řekl mi v rozhovoru pan Bořivoj Fučík, ředitel I&CS. V případě reproduktorů VEF RADIOTEHNIKA RRR bych tuto nedůvěřivost naprosto vynechal. Není nutná. Veškeré materiály i způsob zpracování je na nejlepší úrovni. Vše přesně lícuje a nikde není patrné jakékoli odchýlení od snahy a preciznosti. Kdyby na reproduktorech bylo napsáno MADE IN JAPAN, nepodivil bych se. Vždyť „nějaká“ Česká republika „někde“ v Evropě se také vykazuje světoznámými produkty.

 

 

cely
 

 

Mohu si dovolit tvrdit, že BL-50S jsou zvukově plně univerzální reproduktory. Porovnával jsem je s o nějakou třídu výše umístěnými Pioneer hpm-40, napojenými na zesilovač Technics su-7300. Ačkoli hpm-40 nelze považovat za nějaká „ořezávátka“ BL-50S - o několik cenových tříd níže - se s nimi mohli srovnávat.

 

Mluvím především o prostorovém podání. Zvuk, linoucí se z BL-50S je opravdu velice prostorově neurčitý, přitom velmi hmatatelný. Máte pocit, že se nacházíte vedle zpěváka, ten je ale všude kolem vás. Tento pocit je dle mého názoru způsoben umístěním basových reproduktorů na bočních stranách. Posloucháte-li stereo hudbu, nemusíte se omezit pouze na pocit, že se veškeré hrané melodie ozývají z prostoru uprostřed mezi bednami.

Podání hlubokých tónů je pro tuto cenovou skupinu velice dobré. Mohutné basy se dostaví přesně tam kde je čekáte a to v nemalé míře.

Středy jsou poněkud méně citelné, skoro si dovoluji tvrdit, že jejich podání je poněkud málo výrazné, oproti basům. To ale mluvíme o základním nastavení. Na ekvalizéru se mi hladinu podařilo poměrně snadno vyladit ku mé spokojenosti.

Na lámání chleba dojde až ve středovýškových pasážích. Jejich podání považuji asi za nejslabší parametr těchto sloupů. Při akustických pasážích jsem měl pocit, že je tato oblast zvuku (2-4 kHz) poněkud zastřená a neurčitá. Nejlepším výrazem pro tento pocit je práve slovo zastřené. I to se dalo ekvalizérem vyladit, ale již při znatelné deformaci mapy skladby. Zohledníme-li opět cenovou skupinu reproduktorů, myslím, že tento neduh je poměrně zanedbatelný. K výškám bych neměl výtky, činely nebo hlas zpěvačky v akustických skladbách mi nepřišel ani trochu nepřirozený nebo s vadami na interpretaci.

Použil-li jsem BL-50S jako přední reproduktory domácího kina bez subwooferu, byl jsem s prostorovým podáním zvuku spokojen, kámen úrazu přišel až s interpretací monstrózních scén s hlubokými zvukovými THX či Doby Digital efekty. Jejich nástup nebyl tak efektivní a dech zatajující. Samozřejmě, že by problém vyřešila regulace basů, nebo v krajním případě zesílení výstupu. Účelnějším řešením bych však shledal použití přídavného subwooferu. V takovém případě je ale na místě volit spíše sestavu domácího kina a ne jednotlivé chybky zalepit výhodou jiné komponenty.

 

 

BL-50S jsem podrobil testu na mých oblíbených skladbách, zahrnujících nejrůznější hudební žánry, při testu v domácím kině jsem sloupy „bombardoval“ THX a Dolby digital intry. Při propojení s počítačem mi sloužila zvuková karta Herkules Game Theater 6.1. Jako spojovacího materiálu jsem užil obyčejné „metrážní“ měděné dvoulinky. Reproduktory zněly v průměrném obývacím pokoji, zvuk jistě z části  pohlcoval běžný pokojový nábytek. BL-50S si ale jistě nikdo nekoupí s tím, že je nebude poslouchat jinde než v bezodrazové místnosti či poslechovém studiu. Takový posluchač zvolí něco z vyšší třídy.

 

RADIOTEHNIKA BL-50S se mi poslouchali těch 14 dnů, kdy jsem je měl zapojené skutečně fajn. Krom již zmíněné stylové univerzality bych je označil jako sloupy vhodné pro středně náročného posluchače, třeba do obývacího pokoje. Jejich použití nelze vyloučit ani v domácím kině, i když bych se tomu raději vyhnul, existují lacinější varianty. Nadprůměrně spokojen bude člověk, poslouchající komprimovanou hudbu u PC. Osobně BL-50S doporučuji, ve své cenové kategorii jde o jedny z nejlepších.

 

 

velky
 

 

 

počet pásem / reproduktorů 3 / 3
typ ozvučnice fáze inventorní
nominální vstupní odpor 8 ohmů
frekvenční rozsah 30 - 20 000 Hz
dělící frekvence 350 / 5000 Hz
hudební výkon 150 W
citlivost 86 dB
doporučený rozsah výkonu zesilovače 40 - 150 W
hmotnost 17 kg
rozměry 215 x 800 x 280 mm
barevné provedení red, beach, silver, black
cena za kus 4495,-

 

 

1 maly 2 maly 3 maly 4 maly
5 maly 6 maly 7 maly 8 maly
9 maly 10 maly 11 maly 12 maly
13 maly 14 maly 15 maly 16 maly
17 maly 18 maly 19 maly 20 maly

 

tovarn 1i tovarni 2 tovarni 3 tovarni 4