Cambridge sound works THX 250 D - recenze

Autor: Karel Fuksa (%6b%61%72%65%6c%2e%66%75%6b%73%61%40%72%65%70%72%6f%2e%63%7a), Téma: Reprosoustavy
Vydáno dne 13. 01. 2005 (16788 přečtení)
Která 2.1 sestava pro PC na trhu je nejlepší? Mluví se buď o produktech Logitechu, anebo Creative. Recenzi jsem pojal jako porovnání této jedné z prvních Cambridge reprosoustav a této. Cambridge po osmi letech.

Nové THX 250 D nám zapůjčilo k recenzi výhradní české zastoupení Creative. Reprosoustava je typu 2.1 – obsahuje dva satelity a jeden basový reproduktor. Největším „chlubidlem“ je certifikace THX – standard špičkového ozvučení filmových děl (asi nejlepším příkladem je Star Wars, Terminátor 2). 
Jako protiklad k porovnání jsem vzal své Cambridge SoundWorks Four point surround. Pro objektivitu jsem použil pouze stereo signál.

Satelity – jen dva.

Hned na první pohled a dotek jste si jisti, že jste si nekoupili PC reprosoustavu, ale PC reprosoustavu Cambridge – záruku špičkové kvality a precizního provedení. Satelit je vyrobený z tvrdého plastu, na poklep je poznat hutnost použitého materiálu. Pod síťkou z průzvučné tkaniny s logem Soundworks THX se skrývá jeden středovýškový měnič.
Ze sadní strany najdete barevně rozlišené svorkové přípojky pro dvoulinku. Kromě nich také závit pro přišroubování stojánku s nožičkami a otvor pro zavěšení na zeď. 

Staré Cambridge mají koncepci víceméně stejnou. Angličtí vývojáři se za 8 let naučili dělat odnímatelný signálový kabel, satelity jsou bohužel stále jednopásmové. Zajímavé je, že reproduktor starších i novějších Cambridgí je stejně těžký - i přes rozdílnou velikost.

Subwoofer

Basový reproduktor je to, díky čemuž nesou bedničky honosné logo THX. Je o poznání větší než u jakýchkoli jiných Creative sestav (vyjma stejné řady), i jakékoli konkurence. Je vyroben ze sendvičové dvojité dřevotřísky o tloušťce 2 cm. Woofer se nachází se spodní strany, pod ochrannou plechovou mřížkou, jeho průměr je úctyhodných 30 cm. Z levé boční strany je basreflexový nátrubek. Jeho šachta vede do středu subwooferu a její konec je zakončen usměrňovací síťkou.

Nátrubek šel velice jednoduše vytáhnout, mě se tak naskytl pohled přímo do útrob dunící krabice. Hned mě zaujal otvor po nátrubku. Bylo na něm něco, co považuji za risky tužkou. Že by ruční práce? Uvnitř je vše pečlivě ukotvené, úctu si zaslouží předimenzované pasivní chladiče, které jsou spojené ze zadní ozvučnicí, vyrobenou z hliníku.

Ze zadní strany subwooferu si můžete povšimnout několika honosných log a výsostných znaků značky. Dále najdete síťovou zásuvku pro napájecí kabel, vypínač a 6 zlacených konektorů. Dva souží jako cinchové výstupy pro dva satelity, dva pro jackové vstupy z MP3 playeru nebo jiného zařízení, jeden speciální pro dálkové ovládání a poslední je digital in. Oceňuji zlacení, ale k čemu to když jeden satelit permanentně slabě šuměl. Nejspíše to byla vada zapůjčeného testovacího kusu.
Subwoofer starších Cambridgí je o poznání méně mohutný, celkově slabší. Také to byl první subwoofer u komerčně rozšířených počítačových reprosoustav. Na rozdíl od recenzovaných THX 250 D na sobě má ale potenciometr, precizně regulující množství basů. THX 250 D jej mají na dálkovém ovládání což není ideální v případě, že si reprosoustavu vytáhnete ze zásuvky a ona se sama „resetuje“ do přednastavených hodnot.

Dálkové ovládání:

Zatím co staré Cambridge nabízejí pouze otočný regulátor celkové hlasitost (s velice plynulým chodem, to se musí nechat), THX 250D disponuje mnohem více funkcemi i tlačítky – 5ti. První uvede přístroj do režimu Standy (uspání), druhé je MUTE – chvilkové ztišení soustavy, další tři slouží k regulaci hlasitosti a volbě zesilované komponenty / zvukové oblasti. Tedy celková hlasitost, úroveň výšek a hlasitost subwooferu.O stavu zesílení jste informováni v pěti krocích LED diodami. Tento způsob mi příliš nevyhovoval, nejen že je nepřesný opticky – existuje pro vás jen 5 úrovní, on byl ale také nepřesný mechanicky. Tlačítka měla jednou nízkou senzitivitu, podruhé vysokou. Zlatý stařičký otočný regulátor. 
Na dálkovém ovládání najdete zástrčku pro sluchátka a drážku pro připevnění k čemukoli plochému, do čeho je zašroubován šroub s plochou hlavou.

Zvukový projev.

Sestavu jsem zkoušel jak při hudbě, tak při reprodukci filmového ozvučení. Použil jsem zvukovou kartu Creative Sound Blaster Audigy 2.
K testování hudby mi sloužil playlist, složený jak z komprimované, tak i nekomprimované hudby nejrůznějších žánrů, od klasiky, přes folk, disko a podobné až ke ska. Porovnával jsem opět se starými Cambridge. 
Nebudu chodit okolo horké kaše, zvukový projev v hudbě mě trochu zklamal. Famózní basový reproduktor svou funkci plnil výborně, ale satelity jako by byly hrníčky a míchaly středy s výškami do jednoho neurčitého mixu. Zvuk byl pak zalehlý a nepřehledný. A to jsem si jistý, že jsem neměl laťku moc vysoko. Starší Cambridge odvedli lepší práci. Osobně mě to velice překvapilo.

Situace se obrátila ve filmu. Pustil jsem si Hvězdné Války: Klony útočí v původním jazykovém znění. To co jsem zažil přeji každému z vás. U svého PC jsem nikdy neslyšel tak efektní zvuk křižníku princezny Amidaly, tak průhledné pípání R2D2 a dech beroucí nástupy vojáků republiky. Jedním slovem: paráda! Sledování filmů se mě na této sestavě zalíbilo a tak jsem se svojí filmotéky prohlédl ještě Muže v černém, Terminátor 2, SW: Skrytá hrozba a dva díly trilogie Pána prstenů. Mé pocity byly vždy podobné – wow. 
Stále nemohu uvěřit, jak to, že 2.1 soustava zní tak věrně domácímu kinu. THX certifikace není jenom logo, 250D si jej opravdu zaslouží. 
Nemusím dodávat že starší Cambridge jsem po zážitku s THX 250D zapojil asi na půl minuty a usoudil, že si nebudu kazit dojem.

Závěr:

Reprosoustava Cambrigre Soundworks THX 250D je hodně blízko pomyslného vrcholu 2.1 reprososutav, pokud ho již nedosáhla a není vůbec nejlepší. Konkurenci od Logitechu jsem bohužel zatím neslyšel. 
THX není standard reprodukce hudby, ale filmového ozvučení. Pokud tedy chcete poslouchat svoje techno, nebo klasické české hity, sáhněte jinam. Jestli ale mezi Vaše nejvíce oblíbené zábavy patří sledování DVD anebo DivX / Xvid filmů, nezvolit Creative THX certifikované bedýnky je na pováženou. Mám za to, že se THX 250D směle mohou stavět hypermarketovým sestavám domácího kina za 7999,-. Milovníkům filmů u PC tedy doporučuji. 

Výkon (RMS) 70W satelit
150W subwoofer
Frekvenční rozsah 32-150Hz subwoofer
150Hz-18kHz satelity
Odstup signál/šum 99dB
Rozměry: subwoofer 30.5 x 29.0 x 32.5cm
satelity: 14.3 x 10.8 x 16.0cm (i se stojánky)
Vstupy 2x analogové
1x digitální S/PDIF
DA převoníky 24-bit/96kHz DAC
Koncová cena (k 10.1.2005) 3500 bez DPH