Redstar RS-212 – velké překvapení

Autor: Karel Fuksa (%6b%61%72%65%6c%2e%66%75%6b%73%61%40%72%65%70%72%6f%2e%63%7a), Téma: PC audio
Vydáno dne 03. 10. 2005 (26075 přečtení)
Nejeden uživatel hledá a trhu reprobedničky, schopné kvalitně ozvučit celou místnost, přitom nenáročné na prostor, nejen k počítači, ale třeba i k přenosnému DVD přehrávači, MP3manu nebo videorekordéru. A to všechno kolem tisíce korun.

Redstar vyrábí bedničky převážně k počítači. Stále častěji se ale ukazuje, že pokud jdou reproduktory propojit i jinak, než pouze jackem a se zvukovou kartou, je to jen výhodou. Proto, stejně jako třeba na modelu RS-213, nechybí dvojice nezlacených cinchů. Díky tomu lze bez zbytečných redukcí repráčky propojit třeba s DVDčkem, videorekordérem, v podstatě jakoukoli hifi komponentou a audiosystémem. K propojení s mp3 přehrávači, notebooky, PC, walkmany, je přikládána redukce z cinchů na 3,5 mm walkmanový jack. Konektivita v podstatě kamkoli je tedy zajištěna.

 

 

Luxusní design

 

Šasi RS-212 je vyrobeno z dřevotřísky. Při poklepání není cítit žádné dunění či nepříznivé ozvěny, pevnost je stoprocentní. Boční ozvučnice jsou sbroušené ku lepšímu designu, obvykle dávám přednost funkčnosti, musím ale uznat, že tohle natvarování je opravdu zdařilé. Celé šasi, krom boků, je upraveno do jakési napodobeniny kůže. Jde o dýhu, nataženou na dřevotřísce. Opět, velice povedené a vkusné.

Přední ozvučnice s výškovým piezoelektrickým a středobasovým čtyřpalcovým měničem se žlutou membránou je kryta průzvučnou šedivou síťkou, nataženou na dřevotřískovém rámu. Je odnímatelná, upevněná v ozvučnici na čtyřech místech.

RS-212 se mi velice líbí, jediné, co škodí konzervativnímu a vkusnému designu, jsou žluté membrány a poměrně výrazné stříbrné logo REDSTAR na síťce. Záleží na vkusu.

 

 

Neméně luxusní zvuk

 

Co mě dostalo na RS-212 nejvíc, je jejich zvukový projev. Díky masivní konstrukci a pevnosti, spojené s dostatečně dimenzovaným měničem a dostatečně výkonným integrovaným zesilovačem, nabízí reprosoustava něco naprosto nevídaného v oblasti bedniček za tisíc korun. Mohu s klidným svědomím prohlásit, že RedStar RS-212 budou konkurencí i pro reproduktory kdejakého mini či mikrosystému renomovaných značek.

Výškový projev je po celou hlasitostní křivku vyvážený, navíc jde ze zadní strany reprobeden regulovat TREBLE ovladačem. Středy bez výhrad, nedokázal jsem najít jediný problém, a to ani v nejvyšších hlasitostech. Basy nejsou tak propracované a prokreslené, jak by měly být, na druhou stranu je jich dostatek a nedochází k rušení a rezonancím. Bassreflex je umístěn v zadní ozvučnici. Zvukový projev jako celek postrádá určitou dávku živosti a prokreslenosti, rozumím ale, že RS-212 si nikdo nebude kupovat na extrémní poslech.

 

 

 

Překvapily.

 

Když jsem si od RedStaru bral tři modely reprosoustav, říkal jsem si, že recenze bude zajímat maximálně nenáročné posluchače, co potřebují ze svého počítače udělat multimediální. Po testu RS-213 jsem se jen utvrdil. Co ale předvedly 212tky, mě velice překvapilo. Minulý rok jsem testoval reprosoustavy U-701, U-703 a U-706 a byl jsem udiven, co výrobce plastových reproduktorů k hypermarketovým PC vyplodil. RS-212 mě jen opět ujistili, že RedStar za malé peníze dokáže divy. Tuto reprosoustavu budu k PC jistě doporučovat, jsem si jistý, že trumfne většinu 2.1 sestav ve stejné cenové hladině na trhu, o 2.0 ani nemluvím. Doporučená prodejní cena je 1130,- s DPH, některé Internetové obchody umí ale i o 250 korun méně.

 

 

Výkon:                         380W P.M.P.O., 15 W R.M.S

Rozměry (šxvxh):         148 x 227 x 172 mm  

Obal-krabice:               383 x 224 x 278 mm  

Hmotnost:                    5/6 kg 

Impedance:                 6 Ohm

Citlivost:                      90 dB 

Napájení:                     220 - 230V

Frekvenční rozsah:       20Hz – 20KHz