MPIO: Dva záhadné přehrávače

Autor: Michal Beneš (m_benes@centrum.cz), Téma: NOVINKY
Vydáno dne 13. 01. 2006 (4120 přečtení)
Ve světě se prodávají dva přehrávače od značky MPIO, o nichž nikdo nikdy neslyšel...

Zatímco tuzemští zákaznící se již čtvrt roku marně těší na slibovaný harddiskový multimediální přehrávač MPIO HD400 a unikátní flashový FY700 (mohli jsme vidět u stánku na podzimním Invexu), na některých světových trzích se dějí podivuhodné věci.

V Kanadě, Rusku a na Ukrajině se prodává PMP přehrávač MPIO HX100 s 20GB harddiskem a velkým 3,5" TFT displejem o rozlišení 320x240, schopný reprodukovat hudební soubory ve formátech MP3, WMA, OGG a AC3 (!), ale také video v MPEG1/2/4, DivX bez nutnosti konverze! K převodu WMV/ASF do přehratelné formy pak slouží přiložený software. Přístroj zvládne maximální rozlišení videa 720x480 bodů, tedy plně dostačující, datový tok max. 4 Mbps (a k tomu 640 kbps pro zvukovou stopu. Výdrží baterií (10 hodin audio, 4 hodiny videa) se řadí k průměru, kvalita zvuku i obrazu je prý dle zkušeností uživatelů na vysoké úrovni. Rozměry jsou poměrně kompaktní (130x78x24.5 mm), ovšem 285 gramů, ač s baterií, je poměrně cihla. Cena v zahraničních obchodech je zajímavá, multimediální player by se u nás (připočteme-li DPH) mohl prodávat kolem 11 tisíc.

Mohl by, ovšem evropské zastoupení značky MPIO tvrdí, že žádné PMP nemají a jediným multimediálním strojem bude již zmíněný model HD400. Že by se HX100 dodával jen pro určité trhy, jak to platilo před dvěma lety pro discman CL200? To totiž nebyl původně produkt od MPIO, ale brandovaný výrobek - a stejně tak tomu je i v případě HX100.

MPIO HX100

MPIO FE100 je prvním (jak usuzujeme z číslovky) zástupce flashové řady FE100 - prakticky normální, ničím nevyčnívající MP3 přehrávač, kompatibilní dále s WMA a WAV. Nechybí mu mikrofon, sedmibarevné podsvícení monochromatického displeje... Přehrávač je malý, lehký (20 g), ale ostatní parametry nejsou nijak zázračné. Osmihodinová výdrž na AAA baterii a absence FM tuneru, to je opravdu ostuda.

MPIO FE100

Mimochodem, už jste asi z obrázku vytušili, že se také jedná o čistokrevný OEM produkt. Ano, něco podobného se tu již prodává, dokonce pod značkou Sencor, ovšem s rádiem a dvoubarevným OLED displejem.

A je po záhadě...