PHILIPS SBC HN060 – recenze

Autor: Karel Fuksa (%6b%61%72%65%6c%2e%66%75%6b%73%61%40%72%65%70%72%6f%2e%63%7a), Téma: Sluchátka
Vydáno dne 21. 02. 2006 (15418 přečtení)
Pecková sluchátka jsou malá, dají se zmuchlat do kapsy, jsou levnější, na druhou stranu zřídka kdy hrají tak kvalitně, jako polozavřená nebo uzavřená, bývají také méně pohodlná. Jak dopadla HN060 – kompromis ze všech úhlů? Recenze high-end pecek do sluchovodu.

HN060 je nejvyšší model v nabídce peckových sluchátek u Philipsu. Jde o pecková sluchátka typu „do sluchovodu,“ tedy o špunty, které mají vyústění ne měničem, ale trubičkou, kterou zasunete při nasazování přibližně centimetr do ucha. Podobný systém je například u známých KOSS The Plug. Výhodou pecek do sluchovodu je velice kvalitní zvuk oproti normálním peckám a i polozavřeným sluchátkům, neboli „mušlím,“ při zachování skladnosti. Nevýhodou je veliká ztlumenost okolí – neslyšíte projíždět auto, tramvaj, apod.

 

 

Nedávno obletěla český Internet také zpráva, že pecky do sluchovodu jsou také nejméně citlivé k lidskému sluchu. Existují dva tábory – jedni tvrdí, že to pravda je, druzí tvrdí, že nakonec stejně záleží jak hlasitě si hudbu „osolíte.“  Nejsem odborník na tuto problematiku, nicméně se přikláním k prvnímu názoru. Co vím z hodin biologie, zvuk si člověk zpracovává a filtruje nejen vnitřním uchem, ale i vnějším. Použijete-li pecky, anebo pecky do sluchovodu, pustíte hudbu přímo na ucho vnitřní bez řádného profiltrování a usměrnění uchem vnějším. Tedy slyšíte hudbu stále stejnou, ale uši se mohou rychleji unavovat s poškodit. Je stále otázka, jak moc je toto markantní.

 

 

Provedení:

 

Na pecková sluchátka mají 060tky poměrně zvláštní způsob nošení. Kabel je kromě klasické gumové bužírky potažen také provázkem. Díky tomu je možné nosit jako jakýsi náhrdelník – pověšená na krku. Má to své opodstatnění, sluchátka jsou vybavena Noise Filtrem, jak tento systém Philips nazývá. Do něj se strká AAA baterie, která by svou vahou sluchátka neustále vytahovala z uší. Osobně mě tento systém nevyhovuje. Kabel už nejde tak dobře zmuchlat do kapsy, o vzhlednosti by se také dalo polemizovat. V létě sluchátka pod bundu neschováte.

 

 

Design:

 

Podíváte-li se na pecky pořádně, uvidíte, že trubička do sluchovodu je opatřena silikonovými blankami. Jsou velice měkké, proto není problém sluchátka zasunout do ucha. Kupříkladu nasazovat si KOSS The Plug, které mají místo silikonových blan pěnovku, je obzvláště náročné, pěnová násada se omačká, systém blanek mě přijde vhodnější.

Jeho jedinou nevýhodou je menší schopnost odizolovat ucho od okolí. To ale není tak na škodu, v každém případě blanky umí odizolovat dostatečně, The Plug jsou v tomto ale lepší.

Vzhledově se mě pecky líbí, když je máte v uchu, vidíte pouze chromovanou obroučku a průzvučnou síťku, díky které jsou vyrovnány tlaky před i za membránou.

Provázek, kterým je potažen kabel je příjemný, necuchá se, ale není tak ohebný.

Noise filter je umístěn v šedivé krabičce na kabelu. Vkládá se do něj jedna AAA baterie, dvířka nejsou moc pevná, bál jsem se, že je při nošení ztratím. Na noise filtru je šoupátko pro zapnutí/vypnutí a potenciometr regulace hlasitosti.

 

  

Zvukové kvality:

 

Musím říct, že Philips SBC NH060 jsou nejlépe hrající pecková sluchátka, která jsem dosud slyšel. Bez nadsázky. KOSS The Plug mě přišly přehnaně výrazné v basové části, kdežto u Philipsu k tomuto nedochází. Hloubky mají překvapivé rozlišení, není jich málo, ani moc. Ani ostatní pásma nejsou deformována. Pro poslech na cestě do práce, do školy, anebo na výlet je to opravdový luxus. Nebojím se přirovnat 060tky k polootevřeným sluchátkům renomovaných výrobců.

Kapitolou samou pro sebe je Noise Filter. Dle Philipsu má jít o zařízení, které pročistí a usměrní zvuk. Osobně se mě zdálo, že po zapnutí šum v nízkých hlasitostech spíše přidal, nicméně co se s ním stalo dalšího, mě velice překvapilo. Celý projev se jakoby otevřel, prosvitl obrovským prostorem a objevila se nová hloubka. Celý zvuk byl hned lehčí a příjemnější. Nejsem zrovna příznivcem těchto „kouzelných krabiček,“ ale Noise filter mě uchvátil. Ano, je velice dobře použitelný pro přenosná zařízení.

3,5 mm jack je pozlacený.

 

 

Závěr:

 

Posluchač, který i pro přenosné audio žádá nejlepší kvality by se měl podívat tímto směrem. Pecky do sluchovodu jsou výborným řešením pro cesty. Pokud Vás neodradí způsob nasazování (je to zvláštní pocit, mít něco uvnitř ucha), teoretická neergonomie ke sluchu a vyšší cena (přibližně 1300 i s DPH), musím Philips SBC HN060 jen doporučit.