Sharkoon Dynamic 5.1 – prostorový zvuk pro hráče

Autor: Karel Fuksa (%6b%61%72%65%6c%2e%66%75%6b%73%61%40%72%65%70%72%6f%2e%63%7a), Téma: Sluchátka
Vydáno dne 23. 03. 2006 (14373 přečtení)
Kde jsou doby, kdy jedná 5.1 sluchátka byla ZALMAN ZM-RS6F Theatre 6. Dnes už konkurenci nabízí třeba Genius, anebo právě značka Sharkoon. Dostali jsme od ní zapůjčeny dva modely luxusních uzavřených sluchátek. Oba dva jsou řešeny poměrně zajímavě.

V balení dostanete se sluchátky manuály, CD s ovladači a OEM verzí softwaru WinDVD 5, dvě ochranná pouzdra, šňůrku Sharkoon, USB kabel, odnímatelný mikrofon a podivnou šedivou krabičku se čtyřmi tlačítky.

Na začátek by se slušelo popsat, jak vlastně poněkud zvláštní řešení sluchátek vypadá. Celé zařízení se nepropojuje prostřednictvím 3.5 mm jacku, jako je obvyklé, ale USB portem. Podivnou šedivou krabičku propojíte standardním USB kabelem, tu spojíte se sluchátky a je to. Pokud tedy máte Windows XP. Tam si sluchátka nedetekuje systém jako 5.1 zvukovou kartu. A je to. Pokud trváte na množství nastavení a nějaké to demo, můžete si s přiloženého CD nainstalovat Sharkoon ovládací systém a vše si řádně otestovat.

 

 

 

Pohodlná i při delším nošení.

 

Sluchátka jsou spíše uzavřeného typu. Slovo spíše znamená, že Vám uši neobepnou úplně, pouze se na ně přilepí, podobně jako mušle. Na rozdíl od nich ale ucho dokonale odizolují od zvuků okolí, výsledek je tedy stejný, jako s uzavřenými. Těsnící hmota je opravdu kvalitní a příjemně měkká, uši se ani při několikahodinovém používání neotlačí.

 

 

Konstrukce

 

Když si na fotografiích pořádně prohlédnete, jak konstrukce sluchátek funguje, zjistíte, že je zde opravdu hodně kloubů. 6 plus měnění velikosti. Kloubům vděčíme za to, že sluchátka jdou použít i jako zátylková a také že jdou velice pěkně složit (podobně jako Sporta Pro), nicméně všechny jsou vyvedeny v plastu, což zrovna pevnosti nepřidává.

Jediná kovová část, která je vidět, je hlavový most. Ten je ale opět uchycen na obou koncích do plastu. Umělá hmota, ze které je produkt vyroben, má příjemnou povrchovou úpravu – je matná, odlisky jsou přesné. Klouby ale moc důvěru nebudí. Holt se musí opatrněji.

Na kabelu sluchátek najdete dálkové ovládání s regulací všech pěti kanálů a klipsnu pro přichycení třeba k límci.

 

 

Magická krabička

 

Na šedivém boxíku s jednou modrou diodou (příšerně svítí a bliká, musíte ji při sledování filmu zakrýt, nebo krabičku uklidit) a čtyřmi tlačítky. Power, hlasitost nahorů/dolů a MUTE. Všechna mají neuvěřitelně malou štěrbinu v šasi krabičky, to dává dojem elegance a preciznosti. Z jedné strany je USB konektor, z druhé speciální slot pro sluchátka.

 

 

Kvalita zvuku, prostorové efekty

 

Sharkoon Dynamic disponují certifikací pro standardy dts a Dolby Digital. To samotné o něčem svědčí. Když si pustíte demo efekt v přiloženém softwaru, opravdu se cítíte, jako by kolem vás jezdil dokolečka vlak. Zkoušel jsem sluchátka v counter striku, tam také fungovali perfektně. Přesně jsem měl tušení, kde za mnou, anebo že vedle mě probíhají teroristi. Jediné k čemu bych měl v prostorovém módu výhrady je integrovaný subwoofer. Už představa integrované dunící bedničky je směšná, byl jsem tedy sám zvědavý, jak to mají u Sharkoonu vymyšlené. Zvláště když se na krabičce chlubí sloganem „Real vibration.“

Tedy, vibrace skutečně cítíte, ale že byste cítili i hloubku a dunění, to se říct nedá. Sluchátka interpretují moc pěkné basy ve stereo módu, v prostorovém je však kvalita podřízena schopnosti zároveň hrát každým měničem něco jiného a na basy prostě tolik prostoru už nezbylo.

 

 

 

Zmínil jsem se o módech. Sharkoon Dynamic 5.1 se sami přepínají z 2.0 do 5.1. Nevím, jak to dělají, funguje to ale spolehlivě. Jak vycítí, že hra 5.1 podporuje, už to tam máte. Jakmile pustíte WinAmp a přitom máte ve Windows detekovanou 5.1 reprosoustavu, hrají jen stereo. Díky tomu mě nešlo vyzkoušet, jak Sharkoony hrají muziku v 5.1 režimu.

Vraťme se ale ke stereu. Osobně jsem čekal, že 5.1 konstrukci bude podřízena kvalita interpretace hudby. Omyl. Hudba ve stereo módu, kdy hrají synchronně front i rear mini měniče je velice přesvědčivá. A to i basy, na které jsem si měl důvod trochu stěžovat. Naopak zůstaly v pozadí tentokrát výšky, a to leckdy dost znatelně, mluvíme tu ale o počítačových sluchátkách, kde je ve standardu často mnohem horší zvuk.

Pokud si sluchátka pustíte opravdu nahlas, začne být zvuk slitý a nehmatatelný.

 

 

Cena není nízká.

 

Nebudu chodit kolem horké kaše. Za Sharkoon Dynamic 5.1 dáte dnes,  14.února 2006 celých 2 100,- To není málo. Dostanete ale připínatelný kvalitní mikrofon, který při hlasové komunikaci během nějakého toho clanwaru bohatě dostačuje.

Jste-li skalními hráči počtačových her a jezdíte s kamarády po LANparty, mohu vám Sharkoony jen doporučit. Budete nadšení. Jdou super složit a při hrách produkují skvělý 3D zvuk. Pokud byste ale produkt kupovali s vidinou převážného poslechu hudby, sáhněte raději jinam. Pokud trváte na značce a schopnosti interpretovat prostor, tak třeba po Sharkoon Majestic 5.1, které jsou větší a dokonce o 8 stovek levnější.