Logitech V20 – přenosné reproduktory k notebooku

Autor: Karel Fuksa (%6b%61%72%65%6c%2e%66%75%6b%73%61%40%72%65%70%72%6f%2e%63%7a), Téma: Přenosné audio
Vydáno dne 03. 03. 2006 (9726 přečtení)
Notebooky už nemá jen pár managerů jako dříve. Na školách začínají mladí lidé nosit notebooku stále častěji. Logitech si uvědomil, že přesně tito mladí lidí určitě budou chtít poslouchat muziku. No a tak jsou tu Logitech V20 – maximálně přenosný zvuk.

 

Provedení

 

Jak udělat přenosné reproduktory tak, aby nebyly pasivní a přitom nepotřebovali baterie? Před nedávnem tato otázka byla nezodpověditelná. Dnes už se zjistilo, že USB je velice praktický port a to i díky tomu, že pracuje s relativně vysokým napětím – 5V. Logitech tedy udělal maximálně efektivní reproduktory s ultranízkým odběrem.

Každá bednička disponuje dvěmi hliníkovými drivery. Uzavřené jsou v umělohmotném šasi, které je vyvedeno maximálně kvalitně. Vše skvěle lícuje, nevrže, díky tomu jsou nežádoucí vibrace eliminovány až do těch nejvyšších hlasitostí.

Design si z fotografií nejlépe ohodnotíte sami, já ho ale hodnotím jako velice zdařilý. Rovnoběžná přední a zadní ozvučnice je velice elegantní a přitom moderní. Myslím si, že V20 neurazí na cestách ani teenagera, ani hudbychtivého managera.

 

 

Jak to tedy funguje v USB?

 

V20 se zahlásí jako další zvuková karta. Dle výrobce jsou reproduktorky kompatibilní s Windows 98SE, ME, 2000, XP a s MacOSX. Měl jsem možnost vyzkoušel je pouze pod Windows XP, zde bylo vše ok. Když jsem vypojil repráčky při puštěné hudbě a zase je zapojil, hudba nenavázala – zvuková karta nezůstane v paměti přehrávače zachována.

 

 

 

5V namísto 12ti, stačí to?

 

Logitech udělal oba dva hliníkové drivery skvěle úsporné. Díky tomu V dvacítky hrají opravdu nevídaně. Nebudu lhát, když napíšu, že jsem tak skvěle hrát bedničky o takovéhle velikosti ještě neviděl. A nejen kvalitně, i opravdu nahlas. Nebojím se přirovnat V20 k jakékoli běžné plastové 2.0 multimediální sestavě – krok vzad to rozhodně není. Celkový výkon jsou 2 Watty RMS.

 

 

Kvality projevu:

 

Rovnou mohu říct, že je stejně jako hlasitost, překvapující. A to i basový projev, což jsem sám nečekal. Rozhodně ne při prvním pohledu na dvojici dvou a třípalcových driverů. Realita je ale překvapující. Středy jsou srozumitelné a nemíchají se s hlubokými tóny. Ty jsou přeci jen trochu potlačené v úplně spodních frekvencích, nicméně to není na škodu, jelikož by je drivery stejně nedokázaly reprodukovat. Výšku trochu šustí, nejsou ale výraznější než středy, takže konečný projev je opravdu srozumitelný a to i při vyšších hlasitostech. Při těch nejvyšších V20 začnou přeci jen trochu drnčet.

 

 

Závěr:

 

V20 jsem měl půjčené přibližně 2 měsíce a používal jsem je skutečně denně. Loučil jsem se s nimi opravdu nerad. Dokonce jsem přemýšlel, že bych si nechal poslat fakturu. Cena 1200,- bez DPH je přeci jen trochu více, naprosto ale odpovídá kvalitám produktu. Pokud opravdu uvažujete o přenosných reproduktorech, vezměte určitě V20 v úvahu.