Logitech mm50 - na cestách.

Autor: Karel Fuksa (%6b%61%72%65%6c%2e%66%75%6b%73%61%40%72%65%70%72%6f%2e%63%7a), Téma: Přenosné audio
Vydáno dne 27. 04. 2006 (15248 přečtení)
Často nám do redakce píší čtenáři, zda existují nějaké aktivní cestovní reproduktory k mp3 přehrávači. A ještě nejlépe na baterie. Toto je odpověď. Logitech mm50 je produkt přesně pro takové uživatele. Jediná podmínka použití je však velmi omezující. iPod.

Logitech mm50 jsou dvoupásmovou mikro-reprosoustavou, určenou speciálně na cesty. Její použití je omezenou pouze na přehrávače iPod, od klasických modelů až po photo, mini a video variantu. Pro iPod nano, který se mezi veřejností těší mimořádné oblibě, potřebujete bohužel speciální redukci.

 

 

Konstrukce a design:

 

Pokud má být jakýkoli produkt cestovní, je na místě očekávat od něj zvýšenou odolnost. MM50 ploškami proti odření nedisponují, konstrukce je ale velice pevná a masivní. Věřím, že přístroj vydrží nejeden pád na zem. Stabilitu při hraní zajišťují vyklápěcí plechové opory ze spodní strany, opatřené čtyřmi gumovými protiskluzovými špuntíky.

Na první pohled se svým bílým designem mm50 snaží blížit iPodu. Oba dva páry hliníkových driverů jsou zakryty bílou mřížkou, kromě jich za ní najdete také infračervený port pro příjem signálu z dálkového ovládání.

Jediné ovládací prvky jsou z vrchní strany, jde o + a – pro redukci hlasitosti, ((o)) tlačítko pro rozšíření stereo efektu a POWER buton, který je podsvícen modře při zapnutí, červeně při vypínání.

Nesmím zapomenout na slot pro iPod, který je umístěn uprostřed v šachtě pro přehrávač – stačí jej pouze nasunout. To není ale jediný slot – ze zadní strany najdete krom napájecí zdířky také zásuvku pro datový kabel iPodu – pro nabíjení z USB, nebo přenos dalších souborů.

 

 

Hudební centrum:

 

Port, který jsem zmínil na konci minulého odstavce dělá z mm50 něco víc, než cestovní reproduktory. Produkt jsem používal průběžně přibližně 3 měsíce. Mohu s čistým svědomím říct, že jeho užitná hodnota je překvapivá. Představte si konec svého dne: Přijdete domů, „píchnete“ iPod do dokovací stanice – mm50. Automaticky se vám zapne, vy na dálkovém ovládání stisknete PLAY a nerušeně surfujete na svém počítači či notebooku. V tom si řeknete, že je na čase obnovit playlist. Zapnete iTunes a do svého iPodu si za provozu skrz stanici mm50 naládujete nejnovější hudbu. Hned další den seberete iPod ze stolu, ovšem i s mm50 a vezmete si jej třeba do práce, nebo na piknik do parku. V obojím případě máte zaručených 12 hodin hudby bez napájení. A pekelně stylových 12 hodin, jak samotná stanice, tak dálkové ovládání má velice líbivý design a vašemu iPodu ostudu rozhodně neudělá.

 

 

Zvukové parametry:

 

Logitech vyvinul své hliníkové drivery pro celou škálu produktů (na REPRU jsme měli například USB reproduktory k notebooku V2). Všechny mají ale společnou vlastnost – hrají mnohem lépe, než čekáte. MM50 jsou opět přístrojem, kde se potvrzuje, že technologie umí náš sluch „oblbnout“ téměř tak dobře, jako poctivé dřevo. Zvláště s 3D efekty je zvuk až nepřirozeně věrný a živý. Vůbec byste nečekali, že mm50 umí hrát tak nahlas. A stále bez drnčení a s poměrně malou spotřebou (už to ale samozřejmě nebude 12 hodin -10 z integrovaného li-ion akumulátoru plus přibližně dvě z iPodu). Pokaždé, když dostanu od Logitechu do ruky něco s jejich hliníkovými drivery, osazenými neodymiovými magnety, říkám si že konečně dorazila vesmírná technologie. Bez nadsázky, tato přenosná reprosoustava může konkurovat kdejakému přenosnému magnetofonu nižší až střední třídy.

 

 

 

Naplnila mm50 opravdu Všechna očekávání?

 

Na jasnou otázku ne vždy jasná odpověď – skoro. I když mm50 hrají mimořádně skvěle, jejich užitná hodnota je překvapivá (dodává se k nim cestovní brašnička, která ji ještě zvyšuje), disponují dálkovým ovládáním, mají perfektní stereo 3D efekt, který zvukově „rozšíří“ sestavu minimálně dvojnásobně, i přes to všechno bych si k perfektnímu stavu ještě něco našel. Jako základ bych viděl přítomnost 3.5 mm line-in jacku. Když už perfektní produkt, proč se omezovat pouze na iPod. MM50 mohly klidně mít ještě USB HUB pro nabíjení jiných MP3 manů. Na trhu je ještě podobný produkt – JBL/ Harman on Stage, ten pomocí minijacku s jakýmkoli playerem propojíte, podle všeho ale nemá dálkové ovládání. Hrát jsem ho ale neslyšel, jeho cena je téměř tři a půl tisíce. Za logitech mm50 u nás dáte okolo tří tisíc i s DPH. Pokud jste takový přístroj hledali, určitě vás nezklame.