Vrooom... hudební formule iAUDIO F1 je tady!

Autor: Michal Beneš (m_benes@centrum.cz), Téma: Přenosné audio
Vydáno dne 23. 05. 2006 (11847 přečtení)
iAUDIO F1 sice není na trhu právě nováčkem, ale jedná se o natolik zajímavý přehrávač, že neuškodí se mu mrknout na zoubek...

Prvním přehrávačem s dvoubarevným OLED displejem bylo u nás vynikající MPIO FG100. To se psal podzim 2004 a přehrávač, který zároveň udivoval výdrží v řádu desitek hodin, se stal vánočním hitem. Ovšem značkoví producenti se v OLED technologii příliš neshlédli a model FG100 byl na dlouhou dobu poslední počin svého druhu. Dosud náš trh podobnými přístroji zásobovali především pofidérní čínské značky, až stojaté vody rozčeřila formule od iAUDIO - přehrávač s označením F1.

iAudio F1 iAudio F1

"Ef jednička" je skutečně netradičním kouskem, co do zpracování těla přístroje. Jedná se o, na svou velikost, poměrně lehký přístroj v podobně závodního autíčka. Tělo je perfektně souměrné, "čumák" zdobí logo iAUDIO, kabinu jezdce představuje displej překlenutý lehce vypouklým sklíčkem, zadní spojler je představován centrální ovládací jednotkou: joystickem obehnaným kovovým čtvercem s dalšími čtyřmi tlačítky (něco podobného jsme viděli také u MPIO FG200). Blatníky zadních kol, to je na jedné straně posuvník HOLD a na straně druhé jen nefunkční zrcadlený výstupek. V zadní stěně vozu je pak umístěno tažné zařízení (tedy očko pro pověšení na krk), dva vyladěné výfuky (konektory sluchátek a line-in/USB) a hlasová komunikátor, tedy mikrofon. Na podvozku se pak skrývá servisní otvor alias RESET. Moc pěkné, korejským designérům tleskáme.

iAudio F1 iAudio F1

Benzín? Ale kdeže! Motor pohání moderní palivový článek (Li-Pol), který udrží auto na závodním okruhu kolem 20 hodin. Když šťáva dojde, musí se zajet do boxů, tedy USB portu. Přes ten se také do vnitřní pamětí láduje muzika, kterou chcete během jízdy poslouchat. Díky podpoře Mass Storage je to hračka, do přehrávače data svišní rychlostí kolem 2 MB/s, opačným směrem pak až 3 MB/s. Audio systém je jako šitý na míru, zvuk je podtržen ekvalizérem, efekty prostorového zvuku, bass boosterem a zvýrazňovačem výšek - všechny elementy si může pilot přizpůsobit dle libosti. Šikovné je také vyvážení levého a pravého kanálu.

iAudio F1 iAudio F1

V kabině nechybí rádio s 20 předvolbami pro oblíbené stanice, ani hodiny s budíkem. Muziku lze také do systému nahrát z rádia (včetně časování) nebo z linkového vstupu a pomocí mikrofonu může šofér zaznamenávat své poznatky z jízdy pro týmové mechaniky. Firemní repro soustava hraje parádně a komu by se výkon 2x 18 mW zdál málo, toho o opaku jistě přesvědčí fakt, že při trochu naboostovanějším zvuku už ve 2/3 hlasitosti sluchátka nestíhají.

iAudio F1 iAudio F1

Přístrojová deska nezaostává za ostatními součástmi vozu ani o píď, ba naopak je příslovečnou třešničkou na dortu. Uprostřed trůní velký tachometr, odměřující ujetou vzdálenost a čas, po stranách mu sekundují indikátory teploty a otáček (rozuměj grafické VU metery :o)) Stav palivové nádrže ukazuje ikonka v podobě čerpacího stojanu ve spodní části, kde jsou zobrazeny také další informace, jako formát hudebních dat, datový tok, režim přehrávání, aktuální čas apod. V horním titulku rotují ID3 tagy.

iAudio F1 iAudio F1
iAudio F1 iAudio F1

A jak se takový vůz řídí? Navigace je klasická a intuitivní, stiskem joysticku se dostaneme na výpis adresářů, jimiž lze snadno procházet. Tlačítko se symbolem mřížky nám umožní nahlédnout pod kapotu a svého miláčka pořádně vytunit. Nastavit se dá spousta parametrů, od již zmíněného zvuku přes režimy přehrávání (nechybí ani studijní funkce: smyčka A-B a rychlé přetáčení vpřed/vzad o zadaný časový úsek), druh informací zobrazených na displeji, kvalitu a citlivost nahrávání pro každý zdroj zvlášť (až 128kbps ve formátu MP3), automatické naladění rádia a volbu pásma, rychlost nabíjení a mnoho mnoho dalších voleb. Třešnička č. 2: s nejnovějším firmwarem na vás autíko promlouvá kompletně česky a příkladná je i podpora diakritiky v názvech souborů a ID3 informacích.

iAudio F1 iAudio F1
iAudio F1 iAudio F1

Na iAUDIO F1 je těžké najít nějakou slabinu. Našli jen jedinou - přístroj nepracuje s playlisty M3U, na druhou stranu seznam skladeb lze tvořit rovnou v menu. Pro někoho také může být limitující Li-Pol akumulátor a tím pádem závislost na dalších zdrojích energie, z nichž je třeba článek dobíjet. Pokud ale hledáte přístroj s vynikajícím zvukem, jednoduchým ovládáním a stylem, který vás odliší od davu, určitě mrkněte po formuli, která už se nyní prodává za velmi zajímavou cenu.

iAudio F1 iAudio F1

Technické parametry
Podpora formátůMP3, WMA, OGG, ASF, WAV
ZáznamWAV, MP3
Paměť512MB / 1GB
Signál/šum95 dB
Displej2barevný OLED, 128x64 bodů
NapájeníLi-Pol akumulátor
RozhraníUSB 2.0
Rozměry75,5 x 35,2 x 18,3 mm
Hmotnost40 g
ZapůjčilBell Technology s.r.o.