Souboj titánů: iAudio U3 vs. M-CODY MX-700 (1.)

Autor: Michal Beneš (m_benes@centrum.cz), Téma: Přenosné audio
Vydáno dne 27. 05. 2006 (15874 přečtení)
Dva nejnovější a nejnadupanější přehrávače na našem trhu. Dva zástupci zlaté korejské školy. Jedno iAUDIO, jeden M-CODY. Hudba, obrázky, video. Ring volný - první kolo!

Vybalujeme...

Prvním znatelným rozdílem mezi oběma značkami je distribuční balení. Zatímco U3 je dodáván v kompaktní krabičce čtvercového půdorysu, MX-700 se nachází v krabici podstatně rozměrnější. Přitom příslušenství se co do počtu položek shoduje: oba přehrávače výrobci vybavili instalačním CD, USB kabelem, line-li stereo kablíkem pro propojení empétrojky s dalším zvukovým zařízením a sluchátky s firemním znakem. Tuzemští distributoři nezapomněli na tištěné české manuály a záruční listy.

V příslušenství se vyskytují dvě odchylky: zatímco k U3 dostanete krátkou USB redukci pro přímé připíchnutí do USB portu, k MX-700 zase praktickou šňůrku na krk. Je to logické, MX-700 již má integrovaný "velký" USB konektor a další kabely a redukce prakticky nepotřebuje.

Instalujeme...

Na zoubek se teď podíváme programovému vybavení. Instalace k iAudiu U3 už tradičně obsahuje programem JetShell, který se stará o přenos souborů mezi PC a přehrávačem a editaci systémových log a parametrů. Zde je ale třeba poznamenat, že soubory lze kopírovat i tradičně drag&drop či v Commanderu. Druhým programem je JetAudio, notoricky známá aplikace pro správu a přehrávání multimediálních souborů. Ta zároveň obsahuje několik bonusových programů, mezi něž patří zvukový rekordér, správce textů k písním (lyrics) a konvertor video souborů pro U3.

U M-CODY MX-700 se o kopírování souborů mezi PC a přehrávačem musíme postarat sami (což ostatně většina uživatelů jen přivítá ;o)). Cédéčko M-CODY nabízí jen drobné systémové utilitky: konvertor videa, správce lyrics, program pro úpravu log a obrázků a ovladače pro Windows 98. Zajímavý je systém online upgrade firmware, který do připojeného přehrávače stáhne nejnovější verzi z firemního serveru. Menu dále obsahuje linky pro stažení dalšího užitečného software např. zvukových a filmových kodeků.

Přenos dat

Už víme, že oba prckové pracují jako Mass Storage jednotky, a tak je kopírování hudby skutečně jednoduché. Stačí připojit k USB portu a jedeme. Určitě vás bude zajímat, jak rychle sviští data po sběrnicích? Zkušební půlgigovou dávku jsme odměřili v Total Commanderu a zde je výsledek: M-CODY má téměř o 1 MB/s rychlejší upload do PC, naopak poloviční rychlost stahování hudby do přehrávače.

MX-700 -> PC: 5,8 MB/s
PC -> MX-700: 1,6 MB/s

U3 -> PC: 5 MB/s
PC -> U3: 3,5 MB/s

Po stránce vzhledové...

Nedá mi to. Pokaždé, když se na tyhle dvě mašinky podívám, říkám si, jestli to nejsou nějací vzdálení příbuzní. Samozřejmě, existují konstrukční prvky naznačující, že přehrávače nepocházejí z jedné fabriky... A pomineme-li, že U3 je orientován na ležato a MX-700 na výšku... Zkrátka položíme je oba vedle sebe na záda a hlavní podobnostní aspekt se ukáže v celé své nahosti: mezi přední a zadní stěnou obou přehrávačů je vložena středová část. iAudio U3 je celý z plastu a střední díl je kovový, tělo MX-700 je oproti tomu z lehké slitiny a plastový je střed.

Hlavní ovládací prvky jsou situovány na vrchní stěně, zatímco linkové a sluchátkové konektory jsou z tohoto pohledu na stěně levé. Na svých místech jsou i displeje a křížové ovládací prvky. Zatímco iAudio sází na přesný a lehce ovladatelný joystick, M-CODY disponuje napodobeninou iPodovského kolečka s pěti funkčními klávesami. V obou případech se s přehrávači pracuje perfektně, ale osobně přeci jen inklinuji k U3 a jeho joysticku. Máte totiž pořád "prst na spoušti" a nemusíte přehmatávat na ostatní tlačítka. Ta jsou u modelu MX-700, stejně jako u předchozího MX-300, obestřena decentním modrým podsvícením. Na druhou stranu, pro opravdu přesnou práci musíte přehrávač U3 držet oběma rukama, u MX-700 si vystačíte s jednou.

Co do menu...

V uživatelské nabídce se oba modely liší asi nejvíce. Dá se říci, že se oba ševci drželi svých kopyt. Pro nastavení parametrů U3 je připraveno klasické textové menu, které je díky jemnému grafickému displeji a malým pomocným ikonkám velice přehledné a pomocí joysticku je práce s ním opravdu jednoduchá a rychlá. Hlavně díky tomu, že je zde uplatněna logika procházení stromem menu: joystickem vlevo vždy opustíte aktuální volbu, pohybem vpravo vstoupím do podmenu/aktivuji volbu/potvrdím nastavení. Kreativní uživatele potěší možnost změny barevného ladění menu podle momentální nálady a vyzdobení plochy vlastním obrázkem.

MX-700 nabízí obvyklé obrázkové menu. Aktuální model je osazen jemnějším displejem než jeho předchůdci, a tak se můžeme pokochat kvalitnějším grafickým ztvárněním nabídky. Přístroj díky koncepci menu uplatňuje jinou filosofii ovládání, ikonkovou nabídkou je třeba se řádně "proklikat". Všechny volby se potvrzují tlačítkem "M", které je uprostřed ovládacího kolečka, delší stisk provede návrat na hlavní obrazovku. Tam jsou textové a časové informace o souboru doplněny jednou z pěti více či méně ovedených vizualizací dle výběru. Peckou je ovšem animovaný screensaver v podobě děvy vlnící se v rytmu disco ;o)

Navigace...

... je v obou případech zpracována naprosto příkladně. Stačí krátký stisk joysticku (případně tlačítka "M") a přeneseme se do aktuálního adresáře. K procházení slouží příslušný ovladač: nahoru/dolu - volba souborů, vpravo/vlevo - do vnořeného/vyššího adresáře. Ovšem oba přehrávače přidávají bonus v podobě kontextového menu: U3 umí aktuální soubor přehrát, přidat do playlistu, pustit krátké intro, nebo song smazat.

MX-700 jde ještě dál: stisk tlačítka WOW soubor rovnou přidá do playlistu; po stisku tlačítka REC pak můžete v pop-up menu zvolit přehrávání vybraného playlistu nebo všech souborů, smazání playlistu nebo rovněž smazání souboru. Totéž lze aplikovat i na celé adresáře. Sympatické, jak moderní přístroje vycházejí uživateli vstříc :o)

V pondělním pokračování se podrobně zaměříme na funkce přístrojů a práci s nimi...