Thomson M200E256 Lyra - dobrá muzika za málo peněz

Autor: Michal Beneš (m_benes@centrum.cz), Téma: Přenosné audio
Vydáno dne 11. 06. 2006 (40171 přečtení)
Když na úvod prozradím, že dnes budeme testovat přehrávač za devět stovek, většina asi ohrne nos. Jenže levná Lyra od Thomsonu nejenže dobře hraje, ale má i SD slot a podporuje češtinu.

Od základu...

Balení je tvořeno kartonovou krabicí, v jejímž nitru je umístěn umělohmotné pouzdro, obsahující přehrávač a příslušenství. To není nikterak chudé, zahrnuje manuál, instalační cédéčko, sluchátka, průhledný ochranný obal pro Lyru, pásek pro přichycení na ruku a také sadu několika samolepek (mj. s motivem Star Wars Episode III), s jejichž pomocí si můžete přehrávač vyzdobit.

Na instalačním CD jsou umístěny ovladače pro USB pod Windows 98 a hudební all-in-one aplikace MusicMatch Jukebox. Není třeba se děsit, MusicMatch k přenosu hudby můžeme, ale naštěstí nemusíme použít. Sluchátka jsou základní, svou reprodukcí nijak nepřekvapují, přesto bych si troufl tvrdit, že patří k tomu lepší, co u levných strojů vídáme (resp. slýcháme).

K přehrávači...

Jak už modelové číslo napovídá, Lyra je vybavena interní pamětí v kapacitě 256MB. Tu lze rozšířit pomocí SD/MMC slotu paměťovou kartou. Lyra plně podporuje USB Mass Storage a v systému se obě dvě paměti indikují jako samostatné externí disky. Muziku lze tedy kopírovat přímo mezi okny na ploše nebo v Commanderu. Rozhraní je verze USB 2.0 Full Speed, což je moderní označení pro pomalejší specifikaci (dříve USB 1.1). Rychlost přenosu dat do paměti se pohybuje kolem 700 kB/s, opačným směrem 900 kB/s.

Plastové tělo má rozměry 54 x 52 x 16 mm a váží 36 g. Pod bílým krytem spodní části je schována baterie typu AAA, která podle specifikací vystačí na 20 hodin přehrávání. Záleží samozřejmě na bitrate, ekvalizéru a četnosti plného rozsvěcení displeje, v praxi je výdrž o nějakou tu hodinku menší.

V horní polovině se nachází dvouřádkový, plně grafický OLED displej modré barvy. Příjemným překvapením je korektní práce s českou diakritikou v názvech adresářů a souborů, bohužel znakovou sadu ID3 Tagů již Lyra dekódovat neumí. Na displeji jsou během přehrávání vidět rotující informace o skladbě, číslo aktuálního a celkový počet souborů, typ ekvalizéru, formát souboru, indikátor vložené paměťové karty a stavu baterie. Nechybí ani počítadlo odehraného a celkového času - je-li soubor nakódován s proměnným datovým tokem, je místo celkového času uvedeno VBR.

K ovládání...

Ovládací prvky jsou rozmístěny po bocích přehrávače. Na levém boku je ovladač hlasitosti, tlačítko DSP pro rychlou volbu ekvalizéru a tlačítko M, které při dlouhém podržení otevře menu, krátkými stisky aktivuje opakování smyčky A-B. Pravý bok má pod patronátem tlačítko Play/Pause, které zároveň přehrávač zapne, separátní tlačítko Stop, které Lyru pro změnu vypne, a přetáčení vzad/vpřed. Na vrchní stěně je ještě zámek tlačítek alias Hold, slot na kartu a sluchátkový konektor. Široký rozptyl tlačítek může na první dojem působit chaoticky, ale dá se natrénovat a přehrávač během několika minut dokonale ovládnout.

Co se skrývá v menu...

V hlavní úrovni menu se nachází sedm položek: Režimy přehrávání hudby a zvukových knih, navigace, nastavení přehrávače, mazání souborů, informace a ikona opuštění menu. Za bližší pohled stojí jen položka Settings, kde najdeme volby ekvalizéru (Normal, Bass, Rock, Jazz, Classical, Pop), opakování včetně náhodného přehrávání, jas, spořič obrazovky (tečka putující po displeji), spořič energie (automatické vypnutí stroje při nečinnosti), volbu komunikačního jazyka a návrat k továrnímu nastavení. Chybí prakticky jen "sleep", tedy usnutí po nastaveném intervalu během přehrávání.

A jak hraje...

Velmi slušně. Překvapila zejména detailní kresba strunných nástrojů, čisté výšky a když se trochu přitvrdí, pak i solidní basy. Ekvalizér dodává zvukovému podání náboj, přičemž nejvyužívanější budou zřejmě předvolby Bass a Rock. Trochu chybí uživatelské nastavení, ale zmíněné režimy by měly většině posluchačů vyhovovat. Jak jsem již zmínil výše, pro plné vychutnání zvuku jsou třeba jakákoliv lepší sluchátka, nicméně to je problém všech levných přehrávačů.

Celkově...

Ano, Lyře chybějí další funkce jako diktafon nebo FM rádio, ale na druhou stranu je to přehrávač určený především pro sport. Při tom diktafon zpravidla není potřeba a FM rádio, které používá sluchátka jako anténu, v terénu také nebude ideálním společníkem. Největší devizami Lyry je rozšiřitelnost SD kartami, solidní zvuk a adresářová navigace, slabinou pomalejší USB - na druhou stranu drtivá většina levných playerů má právě USB 2.0 Full Speed. Rozhodně však platí rčení z titulku - dobrý přehrávač za málo peněz.

Thomson M200E256 Lyra
Podpora formátůMP3, WMA (DRM)
Záznam-
Paměť256 MB
Displejmodrý OLED
Napájení1x AAA
RozhraníUSB 2.0 Full Speed
Rozměry54 x 52 x 16 mm
Hmotnost36 g
Cena990 Kč
ZapůjčilMEGAOBCHOD.cz