M-CODY M-20: Žiletka mezi MP3 přehrávači

Autor: Michal Beneš (m_benes@centrum.cz), Téma: Přenosné audio
Vydáno dne 26. 06. 2006 (19481 přečtení)
Stylu iPodu Shuffle už se chytlo mnoho firem, známé jsou zejména napodobeniny čínské provenience. Poprvé se však do tenkého playeru pustil jiný značkový výrobce: jihokorejský Median, pod jehož křídly působí značka M-Cody.

Zpracování
Máme tu placičku, kterou by škodilibý recenzent ocejchoval jako klon iPodu Shuffle. Měl by zčásti pravdu, ale zároveň neměl. Se zmíněným Shufflem má sice "em dvacítka" společné tvary, ale tím veškerá podobnost končí. Jiná filozofie ovládání, velká funkční výbava a bílý OLED displej dávají na jednoduchý iPod zapomenout a staví nejnovější počin značky M-Cody na jinou kolej. K dispozici jsou tři paměťové varianty: 512MB, 1GB a 2GB, přičemž první uvedená se dodává v bílé a zbylé dvě v černé barvě.

Přehrávač má rozměry 80,7mm x 33,5mm x 7,5mm a včetně interního Li-Pol akumulátoru váží jen 30 gramů. Na jeho plastovém těle nalezneme všeho všudy jedno skutečné tlačítko, a to Power On/Off - Play/Pause na pravém boku, kde se ještě nachází resetovací šachta (naštěstí nebyla dosud zapotřebí) a malý USB konektor, který vídáme na některých digitálních fotoaparátech a z MP3 přehrávačů jej měl např. IOPS Z5 nebo nyní Stormblue A9 (recenzi chystáme, vydržte :o)). Na protilehlé stěně pak lehce vyčnívá posuvník Hold pro zmražení ovládání a nad ním klasický 3,5mm jack. Musím přiznat, že se mi ulevilo - nejeden výrobce by do tohoto konceptu cpal malý 2,5mm jack (viz např. dnes již starožitné MPIO FL200) a znemožnil tak použití jiných sluchátek. Zadní stěna skýtá textové informace o modelu a také malé očko pro šňůrku a zavěšení na krk.

Na čelní panel byl usazen OLED displej s bílou grafikou a pod ním se nachází hlavní ovládací prvek, sestávající z pěti dotykových plošek: zeslabení/zesílení hlasitosti, přetáčení vpřed/vzad a konečně M pro vstup do menu a volbu dalších funkcí. Ovládání je citlivé a pohodlné, zaznamenal jsem jen jeden drobný nešvar: Může se stát, že nestisknete-li plošku přesně ve středu, přístroj zareaguje na dvě tlačítka za sebou - majitelé větších prstů si zkrátka musejí dát pozor. Úžasným efektem je červené podsvícení "tlačítek".

Příslušenství

Balení podtrhuje stylovost modelu M-20, už to totiž není ta neprakticky rozměrná a poloprázdná krabice, ale malá blyštivá krabička jako z klenotnictví. Přehrávač je uschován ve vlastním průhledné postýlce, na minicédéčku pod ní je umístěn anglický manuál, ovladače pro Win98 a programy pro správu Lyrics a upgrade firmware (včetně jeho základní verze, kdyby bylo třeba M-Codyho z nějakého důvodu přeflashovat).

Nedílnou součástí balení je dále bílý USB kabel, černá pecková sluchátka s molitánky, linkový stereo kabel (pozor, zapojuje se do USB portu) a kožená, či alespoň koženková šňůrka na krk. Za to si Median zaslouží bod, který však hned zase musím strhnout za dodaná sluchátka. Výšky jsou poměrně slušné, ale středy příliš výrazné na úkor slabších basů. Škoda, sluchátka od MX-700 měla mnohem lepší přednes a také líp vypadala.

Spojení

M-20 pracuje vzorně jako UMS (nebo chcete-li MSC) jednotka. Po připojení k PC se hlásí jako externí disk, na nějž lze bez problémů kopírovat soubory z počítače. Úskalím však je komunikační rozhraní USB 2.0, která je zde ve slabší specifikaci Full Speed: Maximální přenosovou rychlost směrem do počítače jsem naměřil kolem 950 kB/s, při kopírování do paměti přehrávače je to max. 570 kB/s. U nejnižší varianty to takový handicap není, ale naplnit nejvyšší kapacitu 2GB již zabere hodinu!

Během připojení k USB se také nabíjí interní akumulátor. Z nuly se do plného stavu dobije zhruba za 5 hodin, přičemž připravenost k provozu se indikuje na displeji ikonkou "FULL". Výrobce udává průměrnou výdrž akumulátoru 12 hodin. V kombinovaném provozu, tj. při dvoutřetinové hlasitosti, uživatelském ekvalizéru a souborech MP3 s rozptylem 128 - 320 kbps a spolu s několika testy všech druhů záznamu, vydržel M-20 hrát 9 hodin.

Funkce

Již v úvodu jsem se zmínil, že tenký M-Cody nabízí poměrně velké množství funkcí, tak se na ně pojďme podívat. Zůstaneme-li u přehrávání hudby, je to široká podpora formátů, která kromě obligátních MP3 a WMA zahrnuje také WMA DRM (zakoupené soubory se systémem digitální ochrany autorských práv), zobrazení Lyrics - textů písní při přehrávání, práce s playlistem (nikoliv však tím z Winampu, ale vlastním) nebo třeba oblíbená studijní smyčka A-B. Nechybí samozřejmě ekvalizér se dvěma uživatelskými pozicemi, ani efekty SRS WOW. Dále je to FM rádio s dvaceti pozicemi a nahráváním, digitální hlasový záznamník a linkový rekordér. Vše podtrženo přehlednou navigací a prohlížečem textů.

Ještě co se týká záznamu, M-CODY neumí ukládat přímo do MP3, ale pouze do WAVu. Hlasový záznam má datový tok 32 kbps při vzorkování 8 kHz. Kvalita, pravda, není zrovna studiová, ale mikrofon je dostatečně citlivý na to, abyste mohli nahrávat cvrlikání ptáků v parku. Linkový rekordér pořizuje soubory pouze v mono formátu s datovým tokem 176 kbps a vzorkováním 44,1 kHz. Nejkvalitnější jsou nahrávky z rádia, které jsou ve stereu a znějí velmi dobře, skoro k nerozeznání od vysílaného originálu. Parametry: datový tok 352 kbps, vzorkovací frekvence 44,1 kHz. Ještě doplním, že pro Line-in a diktafon lze nastavit Gain, tedy zesílení signálu mezi 0 - 21 dB a velmi příjemný je příposlech ve sluchátkách s funkční regulací hlasitosti.

Zobrazení

Displej při startu a vypnutí přehraje krátkou animaci, jejímž prostřednictvím se M-Cody s uživatelem přivítá či rozloučí. Během přehrávání zobrazuje obvyklé údaje, jako stav baterie, počet skladem a číslo aktuálního souboru, detailní info o skladbách, formát, bitrate, stereo vizualizaci, časovou osu s odehraným časem atd. Model podporuje znaky evropských národů v názvech souborů, informacích ID3 Tagů a textových souborech. Bohužel, podpora češtiny je stoprocentní jen v prvním uvedeném případě, v ostatních nejsou všechny znaky zobrazeny korektně, ovšem díky neustálému vylepšování firmware bych tipoval, že se bude tento problém v brzku vyřešen k radosti tuzemských zákazníků.

Díky technologii OLED je bílá grafika na displeji perfektně kontrastní především ve vnitřních prostorách. Jakmile vyjdete s přehrávačem na denní světlo, už je to kvůli chybějícímu podsvícení (OLED totiž svítí sám od sebe) s čitelností horší. Výběrem vyššího stupně svítivosti lze dosáhnout toho, že i na sluníčku údaje na displeji přečtete.

Shrnutí

Nový M-Cody M-20 se snaží zaujmout nejen tu část zákazníků, která sází především na stylovost, ale díky ceně oslovuje také zákazníky, kteří mají hlouběji do kapsy. Zvukově je výborný, maximální hlasitost stačí bohatě i do starého metra. Škoda jen, že na stupních hlasitosti 1-14 se prakticky nic neděje, pak už jde volume strmě nahoru. Některé funkce je kvůli menšímu počtu tlačítek (oproti třeba recenzovanému MX-700) nutné vyvolávat z menu, nicméně ovládání je příjemné a jednoduché. Zápory jsou prakticky jen dva, tím relativně přehlédnutelným jsou slabší sluchátka, tím výraznějším pomalé USB. Rozhodně jde ale o povedenou stylovku, která patří na krk.

M-CODY M-20
Podpora formátůMP3, WMA, OGG, WAV
ZáznamWAV
Paměť512MB / 1GB / 2GB
Signál/šum90 dB
Displejbílý OLED, 128x64 bodů
NapájeníLi-Pol akumulátor
RozhraníUSB 2.0 Full Speed
Rozměry80.7 x 33.5 x 7.5 mm
Hmotnost30 g
Cena4.490 Kč / 2GB
ZapůjčilHBC Europe s.r.o.