Emgeton MiniMax 3 – v plné palbě

Autor: Karel Fuksa (%6b%61%72%65%6c%2e%66%75%6b%73%61%40%72%65%70%72%6f%2e%63%7a), Téma: Přenosné audio
Vydáno dne 25. 12. 2006 (27085 přečtení)
V redakci se nám často stává, že produkt, který nám přijde na recenzi je tak dobrý, že máme chuť si nechat poslat fakturu a přístroj nevracet. Jak se přístroje zlepšují, stává se to méně a méně často. Emgeton ale tentokrát opravdu překvapil. Takže varování: Dlouhodobé testování MiniMaxu 3 způsobuje závislost!

MP3 přehrávače od Emgetonu vždy navodí výborný první dojem. Může za to nadprůměrná kvalita zpracování, absence „škvírek“ mezi jednotlivými součástkami přístroje, stejnoměrné mezery kolem tlačítek, apod. I MiniMax 3 na mě tak působil. Z počátku. Měl jsem možnost jej testovat déle, než je obvyklé a ke konci testu se mi začínalo zdát, že přístroj „změkl.“ Přední kryt začal mít trošičku vůli. MiniMax ale stále statečně při kroucení a mačkání nevydal ani skřípnutí, což je podle mého názoru to důležité. Děsím se, co se asi děje s jinými přístroji po půl roce užívání.

 

 

Design:

 

MiniMaxe jsem si nechal zaslat na test právě kvůli velice atraktivnímu designu. Oranžová metalíza ve spojení s ještě tmavější oranžovou metalízou, doplněná černými tlačítky způsobuje, že se vás lidi neustále ptají co to máte, co se vám to houpe na krku.

Většina tlačítek je umístěná z přední strany. Jsou to play/pause, prev, next, korekce hlasitosti (tato tlačítka jsou modře podsvícena), dále přepínání předvoleb ekvalizéru, tlačítko nahrávání, vsup do playlistu/menu a funkční tlačítko, které znamená v každém režimu něco jiného. Na čelním panelu najdete také dvojici diodek, které indikují stav přehrávače při jeho připojení do USBčka. Červeně blikají při zápisu, nebo není-li přístroj připravený k odpojení, zeleně pak svítí ve stavu nečinnosti.

Než zmíním nejpodstatnější prvek příjemné konstrukce tohoto přístroje, upozorním ještě na zdířku line-in vstupu, čidlo infračerveného portu, pevné kovové poutko a tlačítko „reset“ z boční strany. Naštěstí jsem ho použít nemusel, firmware nahraný v přístroji byl velice stabilní.

Tím, co tvoří MiniMax 3 tak praktický a doplňuje jeho funkční stránku, je vysouvací USB slot. Ze zadní strany přístroje naleznete kovovou šachtičku. Zdůrazňuji slovo KOVOVOU, tedy stejně jako zbytek celého těla přístroje. Do této šachty je vsunut plastový plátek, opatřen krom pojistkové západky také pěti piny. Nezasvěcený vůbec netuší, co to je za slot, přeci jen u USBčka jsme zvyklí na ochranný plíšek chránící piny. S tímto systémem se můžete setkat u několika ultrakompaktních flashdisků v nabídkách prodejců. Mám-li přidat svou zkušenost – systém je super, dovoluje integrovat USBčko tam, kde by musela být čepička, která si vždy přímo říká o ztracení. Vyžaduje však také opatrnější zacházení.

 

 

 

Funkce, které nejsou až zase tak normální:

 

V poslední době mám dojem, že se trhu s mp3many chytl stereotyp, všechny přístroje jsou dnes podobné a nabízí vcelku to samé. Proto v tomto sloupečku chci zdůraznit funkce, které si říkají o rozepsání a zvýraznění.

 

Integrovaný repráček:

 

Mřížka ze zadní strany prozrazuje, že se pod hliníkovým zadním krytem ukrývá buď přehřívající se mikroprocesor, nebo repráček. B je správně. Hlasitý režim pustíte buď tlačítkem FUNC, anebo jej můžete ponechat autodetekci sluchátek – když nejsou žádná zastrčena, hlasité přehrávání se samo aktivuje. Nefunguje však z rádiem, jelikož sluchátka slouží jako anténa. A jak MiniMax 3 hraje? Opravdu nahlas a překvapivě srozumitelně. Komukoli jsem ho dal poslechnout, nevěřil, otáčel si hlučnou krabičkou v prstech a zíral, někdo i s otevřenou pusou. Hliníkový kryt dodal potřebnou pevnost a chcete-li někomu pustit oblíbenou skladbu, nemusíte hledat PC, do kterého ji stáhnete.

 

 

 

Diktafon:

 

Diktafony většinou nechválím. Nebývá proč. Tentokrát jsem si ale nemohl pomoci.MiniMax 3 má funkci nahrávání okolních zvuků velice kvalitní. MP3 o bitratu 160 kbps není až zase tak obvyklých, nastavení citlivosti už ano, ale málokdy funguje takhle bezvadně. Používáte-li line-in, můžete nastavit mezeru mezi skladbami, které nahráváte z line-inu. Tuto funkci jsem, bohužel, neměl možnost zkusit.

 

 

 

Hry, Ir ovládání, prohlížeč TXT souborů a obrázků:

 

TXT prohlížeč se stává dnes již standardem, jpg browser u přístrojů s barevným displejem také. Hry nejsou tak obvyklé, tentokrát je to BlackJack a generování bioritmu pro dnešní den na základě vašeho data narození. Především chci ale zmínit infračervený ovladač televizí, videí, hifivěží, apod. Na rootu mp3manu najdete složku, kde můžete nalézt profily nejrůznějších zařízení v podobě souborů. Pokud tedy nemůžete ovládat právě tu svojí televizi, nebudete zoufat, ale doufat, že Emgeton vydal nový profil, nebo že jej někdo vytvořil. Jak funguje scéna s těmito profily netuším, ale možnost tak učinit se oceňuje.

 

 

 

Spořiče a loga, ekvalizéry (grafické):

 

Poslední, co z extra vychytávek zmíním je možnost nastavit si velice efektní spořiče a grafické ekvalizéry. Vypadá to tak, že se vám točí logo emgetonu při hraní jak dlouho si zvolíte, anebo létají sloupce, plameny, elektrické výboje apod. do rytmu písničky. Ze slušnosti zmíním možnost přehrávání textu skladby na displeji na základě souboru, který ke svým MP3jkám stejně nikdy neseženete. K této funkci jsem velice skeptický, ale budiž, je tam a počítá se.

 

 

Autovypínání, budík, časované nahrávání:

 

Nemám co dodat, funguje perfektně. Přehrávač se umí i uspávat a velice rychle se probouzí a ihned začíná hrát. Budík nebudí rádiem, ale pouze pípáním (tady vidíte jak hlasitý repráček asi je, když si ho troufnou považovat za budík :) Věřím, že v dalších firmwarech bude funkce buzení radiem integrována.

 

 

 

Funkce, které mají buď všichni, nebo už jsme si na ně zvykli:

 

Předvolené ekvalizéry s možností vlastního, čeština,  mass storage device, USB 2.0, MP3, WMA, OGG, ASF, WAV formáty, FM tuner se spoustou pamětí (ani nemělo cenu počítat, bylo jich plno. Kdo z vás využije více jak 15, napište, možná dostanete extra cenu ;), parádní playlist browser, možnost udělat si playlist z oblíbených skladeb, mazání písniček rovnou v přístroji, doufám že jsem neopomněl nic, co byste extra hledali. Pokud ano, klidně mi napište email, jistě pochopíte, že se nedá obsáhnout vše.

 

 

 

 

Nějaké nevýhody?

 

Ačkoli MiniMax 3 považuji za velice dobře vybavený, kvalitní, vzhledný a příjemný přehrávač, přesto mě něco štvalo. První věcí, ze které jsem rostl bylo časté „samozapínání.“ Talčítka na předním panelu nejsou chráněna žádnou vyvýšeninou, jsou tedy první na ráně. Čudlík PLAY/ PAUSE má na sobě ještě naschvál „hrbolek“, aby byl první na ráně. Samozřejmě máte šoupátko HOLD na uzamčení kláves, ale kdo by čekal, že bude tak moc potřeba, když mají klávesy tak tuhý a krátký stisk. Zkrátka se ho budete muset naučit používat.

Druhou a poslední věcí, do které si rýpnu je displej. Má sice celkem jemné rozlišení (96x96 bodů), ale jas a sytost barev moc nepobral. Můžete si je nastavit, stejně jako intenzitu svítivosti, nic moc se s tím ale dělat nedá. Připomíná mi to první mobilní telefony. Ale můžete si říkat, že 35 hodin přehrávání, což je velice slušný údaj, je vám obstojným bolestným.

 

 

V balení naleznete pecková sluchátka (slušně řečeno „základní“, line-in kabel, USB prodlužovací kabel, nabíjecí adaptér, CD se softwarem (potřeba ke konverzi log na displej, šňůrku na krk, pouzdro a manuály.

 

 

Verdikt si ze článku asi uděláte sami. Pokud chcete MP3 přehrávač, co vám vydrží funkcemi i kvalitativně na delší dobu, mohu MiniMax 3 jen doporučit. Mohl disponovat nějakými hi-tech vymoženostmi, čtečkami prstů, touchpady nebo ještě více blikajícími diodami, ale o tom MP3 přehrávače snad (ještě) nejsou. Jednička do indexu Emgetonu.