Drazí čtenáři, REPRO magazín už není nadále aktualizován. Děkujeme vám za četnou návštěvnost a pozitivní ohlasy, stávající množství článků na webu ponecháváme jako archiv a věříme, že tak bude REPRO stále užitečné. Váš REPRO.cz team.
REPRO magazín - mp3 přehrávače, sluchátka, audio, hifi,..

Rubriky
 • Audiokomponenty
 • Domácí kino
 • PC audio
 • Reprosoustavy
 • MP3 přehrávače
 • Sluchátka
 • Tvorba hudby

 • Vyhledávání
  Rozšířené hledání


  Co připravujeme?

  14.03.2006: Nášup empétrojek!
  Testujeme novinky od značek IAUDIO, MCODY a MPIO, těšte se!

  13.01.2006: CES 2006:
  Co chystají pro letošní rok značky, které spolu bojují také na tuzemském trhu? Připravujeme průřez veletrhem spotřební elektroniky!

  30.11.2005: Už dlouho
  se na REPRU neobjevila recenze na sluchátka. Máme zapůjčeno 5 modelů pecek od Sennheiseru a Phillipsu, přislíbeny máme i KOSSy a Beyerdinamic. Můžete očekávat porovnání - od nejlevnějších modelů až po ty high-end.


  Emgeton M-CODY – barevně!
  Vydáno dne 29. 08. 2005 (9998 přečtení)

  Jak se povedla jedna z prvních vlaštovek mezi flashovými mp3 přehrávači, který vyměnila svůj monochromatický displej za barevný? FM-rádio, diktafon, přenosný flash disk s vysunovacím USB portem, vše jak to známe, ale nyní barevně!  M-CODY má tu čest být na REPRU prvním flashovým MP3 přehrávačem s barevným displejem, nepočítáme-li digitální foťák GEMPIX. Na trhu je už více mp3manů s barevnými displeji. Mezi flashovými je jich ale stále minorita.

  Největším problémem před uvedením na trh byla cena a spotřeba baterií. Obojí se podařilo vývojem eliminovat a nyní už můžeme čekat nástup barev do všech kapes.

   

   

  2L - Lehký a Lesklý:

   

  Tento mp3 přehrávač z řady vyčnívá i designem. Ne snad na první pohled – klasická velikost, ovládání po stranách. Spíše na druhý, tedy hned jak player zapnete podržením tlačítka play. Barevný displej je orientován na výšku. Přehrávač při ovládání tedy nedržíte oběma rukama, ale bohatě vám postačí jedna.

  Hlavním ovládacím prvkem je třísměrový joystick. Jeho chod je velice lehký, stisk možná až příliš. Hlasitost, režim ekvalizéru, REC nahrávání a mód přehrávání (random, shuffle) ovládáte dalšími tlačítky. Na tento systém jsem si brzy zvykl.

  Jinak velikostí přístroj spadá spíše do průměru (33 x 83 x 21 mm), hmotností ale mezi ty nejlehčí – 42 gramů i s integrovaným akumulátorem. Zdířka pro mikrofon se nachází nad displejem, z vrchní strany jsou zdířky pro sluchátka a line-in vstup. Bohužel jsou obě pro 3.5 mm jack, takže se lehce spletete, když zastrkujete sluchátka po hmatu. Mezi konektory je masivní poutko. Ze zadní strany naleznete pouze USB konektor – samec. Není klasický s plechovou ochranou, ale plastový s nalisovanými piny. Osobně jsem se o něj bál, myslím že není nic obtížného jej ulomit. Na druhou stranu přehrávač nezvětšil. Pojistka proti zasunování slotu při propojování z PC je velice pevná a zdá se, že se neošoupe.

  Druhé „L“ znamená lesklý. Přehrávač je lakovaný vrstvou umělé hmoty, která dodává jistou dávku elegance a zajímavého vzhledu. Problém je v tom, že se tělo za chvíli prostě odře a zmatní tak, jak to znáte z displeje mobilního telefonu v ochranném pouzdře. Chce to opatrnost, anebo dodávaný ochranný futrálek.

   

   

   

   

  Menu – přidal barevný displej na ovladatelnosti?

   

  Musím se přiznat, že se mi hůř zvykalo na systém dvou menu. Jedno podrobné a jedno pohotovostní. V tom hlavním, do kterého vstoupíte krátkým stiskem joysticku, najdete pokročilé funkce, jako TXT prohlížeč, hry, prohlížeč obrázků, rádio, diktafon a nastavení IR portu.

  V tom druhém, pohotovostním, se nachází nastavení ekvalizéru, hodin, minutky, displeje, rekordéru, autovypnutí, autouspání, fontu, podsvícení a 3D zvukových efektů.

  Jakmile se zorientujete, kde která funkce je (a že jich není málo), je to ok a barevný displej jedině pomůže na přehlednosti. Vejde se na něj 5 řádků, 5 položek v menu. Pokud čtete textový soubor, tak dokonce 7.

  A nyní k samotnému displeji. Nechci rozhodně říct, že mě zklamal, naopak. Ale potom co jsem viděl průzračně čisté barvy Emgetonu MPeye, mi začalo vše na m-cody připadat poněkud zašedlé. Problém se dá částečně eliminovat kontrastem a světlostí displeje, není to však úplně ono, tak jak to známe z mobilních telefonů. Přirovnal bych to k prvním, více jak 256ti barevným displejům mobilů. Svůj podíl na tom má i nižší rozlišení. Nerad bych navodil dojem špatného displeje, barvy opravdu přidaly na exkluzivitě a přehlednosti, daly nový rozměr dalším funkcím jako tapety či hry, ale mohlo to být prostě lepší.

   

   

   

   

  Zajímavé funkce:

   

  První a nejexklusivnější funkcí jsou jistě hry. Respektive hra. Blackjack. Na malém displeji je to poněkud horší, ale když se člověk nudí tolik, že začne hrát hry na mp3 přehrávači, tak to určitě překousne. J Druhou „nehrou“ je biokalendář, asi takový, jak jej známe z prvních telefonů Philips. Napíšete datum narození a player vám vyplivne denní předpověď pro úspěchy ve vztazích, lásce, obchodování. Hra si zapamatuje vaše datum narození a vy si můžete procházet kalendářem, který den na tom jak budete. Datum narození jde změnit, kdybyste náhodou chtěli vyvěstit něco kamarádovi.

  Další finesou je jistě prohlížeč obrázků. Pro mě osobně ztratil svůj význam, když jsem si přečetl v manuálu, že obrázek musí mít určité rozlišení, ALE že je v přípravě nový firmware, který by měl umožnit prohlížení jakéhokoli formátu se zoomem a posunováním na obrazovce. No uvidíme.

  Skvělý je naopak textový prohlížeč. Je překvapivě rychlý, i rozsáhlé soubory se načítají poměrně rychle a scrollování taky funguje skvěle, nejvíce však oceňuji funkci navázání na předchozí čtení. Takto je reálná možnost, že si někdy přečtete klidně celou e-knihu. Samozřejmě jde poslouchat muziku a u toho prohlížet TXT soubor, stejně jako jde u hudby hrát blackjack, či generovat bioritmy.

  Infraport. Tak a to je velice luxusní funkce, která mezi flashovými playery pokud vím, nemá obdoby. Přehrávači můžete použít jako dálkové ovládání pro AV zařízení(LG, Samsung, Sharp, SONY, JVC). Prostě vlezete do menu pro IR a mačkáte tlačítka. Přehrávač ukazuje, která tlačítka zrovna vysílají po IR portu. Tuto funkci jsem neměl možnost otestovat, nejsem si jistý jak staré přístroje a které vůbec jsou podporované. IR port je umístěn na spodní straně. Dístributor mě upozornil, že přes IR port jde stahovat i nový firmware.

  Zvukové efekty, to u m-cody znamená něco jiného než u konkurence. Dostupné jsou samozřejmě efekty SRS WOW, SRS Trubass, nadstandardně pak míra směrové závislosti hudby a velikost připojených reproduktorů. Vše v 10ti i více krocích.

  Diktafon i FM rádio (FM dokonce v pásmech od 76 do 108 MHz, AM se mi nepodařilo přepnout, asi není dispozici) nahrávají přímo do MP3 a to v bitratech až do 320 kbps!! To se jen tak nevidí. Stejně tak se nevidí podpora RDS - zobrazení názvů stanic a ostatních informací, vysílaných spolu se signálem, na displeji.

  Přhrávač podporuje mass storage, zmínit také musím podporu formátu OGG.

   

   

   

   

   

  Zvuk:

   

  M-CODY je opravdu luxusní přístroj plný funkcí, tomu také odpovídá kvalita výstupu. Nejen, že je křišťálově čistý a bez šumění, je také mimořádně silný a hlavně se dá všelijak pitvořit a modelovat ku obrazu posluchače. Hifisti ohrnou nos, ale jde jen o mp3man, přístroj pro legraci a tak si každý může „nasolit“ kolik basů a prostoru chce. Většina přehrávačů končí na pětipásmovém uživatelském ekvalizéru, M-CODY nabízí hned dva a k tomu výše popisované SRS možnosti.

  Jednu výtku bych měl, při zapnutém SRS a maximální hlasitosti signál ztratí na průzračnosti a hudba je velice jednotvárná a postrádá jakoukoli hloubku. Jsem si ale téměř jist, že to jde nějakou předvolbou vyladit.

   

   

   

   

  Za nás takový vymoženosti nebyly…

   

  Naprosto úžasné je, že se inženýrům v Emgetonu povedlo z integrovaného li-pol akumulátoru vyždímat 35 hodin přehrávání. Tento údaj mohu s čistou duší potvrdit, upozorňuji však, že svícením displeje a vysokou hlasitostí se dostanete mnohem níže.

  Pozoruhodný je systém nabíjení. Via USB. Ale tam to nekončí. K nabíjení prostřednictvím USB nepotřebujete počítač, EMGETON přikládá speciální nabíječku, která má namísto klasického kolíku zkrátka USB – samice slot. Takový, jako máte na svém PC (Zajímalo by mě, co se stane, když při nabíjení místo playeru zasunete třeba myš, anebo jiný MP3man, zkoušet se mi to ale nechtělo J )

  Abych jen nechválil: ujišťuji vás, že vaše stávající MP3many startují na 99 procent rychleji než M-CODY. U něj se nejdříve zobrazí jakási fialová obrazovka, dále nepochopitelně dlouho logo, ke kterému po chvíli doskočí kapacita integrované paměti. A pak teprve přehráváme. Snad to nový firmware opraví. Překousnout se to dá, ale 10 vteřin bootování tedy nic moc.

  Emgeton M-Cody MX-100 je opravdu luxusní a kvalitní přístroj. Jak ale sami čtete, pár mušek má. Svými funkcemi ale nenachází příliš konkurenci. Jeho cena zůstává přesto poměrně příznivá – 512 MB verze stojí k datu 1.srpna 2005 celkem 4490,-, gigová verze 5990,- a dvougigová 8490,-

   

  Informace o článku:

  Článek: Emgeton M-CODY – barevně!
  Autor:   Karel Fuksa
  Vydáno dne 29. 08. 2005
  Počet přečtení: 9998
  Informační e-mail Vytisknout článek Přidat článek do oblíbených


  Komentáře:

  :)BC2005-08-29 15:47:59
  fotkyMors2005-08-30 08:56:24
  RlRTgsvxmgYncdipgMThyEhPEqVxoTZ2009-08-30 16:42:31
  USVzSImBXRyVPgEBnapdgwulHWQBB2009-09-13 02:43:54
  frmxkomwOPjjMEiEHnPa2009-10-25 00:55:38
  vPfkYWWfijrWjLTTpzQDSyA2009-11-28 07:39:55
  oMenBALUQyekMatlgPEgIeiUzyAZFhbRfWYGO2009-12-12 09:35:47
  TsgvZkuTrOqysBzCVEIAExRKRwdIbFfuhVKm2015-01-25 17:01:08
  cai2015616cai20156162015-06-16 11:44:55
  xxxshijun2015-07-07 04:42:49
  yongri2015-07-13 03:19:05
  mzjgJsMp8dO5NjvijQh2016-05-14 09:56:58


  Přidat nový komentář

  Jméno:   Nadpis:   Mail:

        Zpět
  (c) 2003 REPRO MAGAZÍN | phpRS used | ISSN 1214-1208 | Kontakty a reklama