Drazí čtenáři, REPRO magazín už není nadále aktualizován. Děkujeme vám za četnou návštěvnost a pozitivní ohlasy, stávající množství článků na webu ponecháváme jako archiv a věříme, že tak bude REPRO stále užitečné. Váš REPRO.cz team.
REPRO magazín - mp3 přehrávače, sluchátka, audio, hifi,..

Rubriky
 • Audiokomponenty
 • Domácí kino
 • PC audio
 • Reprosoustavy
 • MP3 přehrávače
 • Sluchátka
 • Tvorba hudby

 • Vyhledávání
  Rozšířené hledání


  Co připravujeme?

  14.03.2006: Nášup empétrojek!
  Testujeme novinky od značek IAUDIO, MCODY a MPIO, těšte se!

  13.01.2006: CES 2006:
  Co chystají pro letošní rok značky, které spolu bojují také na tuzemském trhu? Připravujeme průřez veletrhem spotřební elektroniky!

  30.11.2005: Už dlouho
  se na REPRU neobjevila recenze na sluchátka. Máme zapůjčeno 5 modelů pecek od Sennheiseru a Phillipsu, přislíbeny máme i KOSSy a Beyerdinamic. Můžete očekávat porovnání - od nejlevnějších modelů až po ty high-end.


  RedStar RS-501 – plnohodnotné domácí kino?
  Vydáno dne 06. 10. 2005 (30838 přečtení)

  Od července jsem odkládal recenzování této 5.1 reprosoustavy, s tolika reproduktory je vždy hrozná práce. Udělal jsem chybu. Mohl jsem si užít déle jedny z nejlepších 5.1ček na trhu, možná ty nejlepší. RS-501 mě opravdu překvapily, čekal jsem jen reprosoustavu k PC, místo toho jsem od šéfredaktora dostal téměř domácí kino.  Když jsem si před zhruba čtyřmi lety pořídil Genius Home Theater 5.1, byl jsem překvapený, v jaké obří krabici mě je dovezli. Stejně tak jsem byl překvapený, když mě dovezli RS-501 – PPLka přijela se dvěma takovými krabicemi! Jedna obsahovala subwoofer, druhá čtyři satelity a center.

   

   

  RS-501 vycházejí (nebo obráceně) z modelu RS-212, na který si ZDE můžete přečíst recenzi. V každém případě, všechny 4 satelity jsou konstrukcí shodné s dvěma bedýnkami RS-212tek, jen jsou všechny pasivní. Ve výše odkazované recenzi jsem konstrukci už jednou popsal, pro ty, kterým se nechce přeskakovat na další článek ještě jednou:

   

   

   

  Jako mikrosystém:

   

  Satelity této 5.1 reprosoustavy bych s mohl přirovnat k reproduktorům mikrosystémů. A to nejen velikostí, ale také hmotností a především pevností.

  Při poklepu na ozvučnice není slyšet téměř žádná dunivá odezva. Jako kdybyste klepali na stůl z masivu. Díky skosení je těžké odhadnout tloušťku použité dřevotřísky, odhaduji to na 12 mm. Boční ozvučnice jsou potažené dýhou, pěkně rovnoměrně, nikde se neodlupovala. Ostatní strany bedničky jsou potaženy něčím, co se na pohled tváří jako jemná kůže, na dotek jako plast. Škaredé to není.

  Do přední ozvučnice je zasazen středobasový měnič o průměru 10 cm a jeden piezoelektrický výškáč. Membrána středobasového měniče je, jak je teď u RedStaru zvykem, ze žlutého tvrzeného papíru. Nevím, co na to říkáte Vy, ale mě to k takové sestavě prostě nesedí. Věc vkusu.

  Center je designován do stylu satelitů, je osazen dvěma stejnými měniči, jedním stejným výškáčem a dvěma basreflexy. Při hudbě hraje defaultně pouze výšky a vysoké středy.

  Subwoofer je kapitola sama pro sebe. Redstar se inspiroval profi ozvučovací technikou a čelní panel krom bassreflexu ozdobil plechovým panelem z leštěného kovu, přichyceným torxovými šroubky. Vypadá to opravdu dobře. Opět se neubráním porovnání s Genius: HT, subwoofer je u Redstarů asi dvakrát větší.

   

   Ovládání:

   

  Panelu na subwooferu vévodí displej v kulatém podsvětleném okénku, složený ze dvou sedmisegmentovek. Podsvětlený je opravdu efektně, dodává to subwooferu moderní vzhled. Dalším výrazným prvkem je otočný knoflík regulátoru hlasitosti. Je plastový a pochromovaný. Testovací vzorek měl knoflík trochu odřený, věřím však, že v prodeji špatné kousky nebudou. Dále je na panelu spousta tlačítek a diodek. Ovládáte jimi redukci hlasitost jednotlivých kanálů (front, rear, center, subwoofer), a to tak, že jedním tlačítkem přepínáte, co regulujete, a dalšími dvěma zesilujete, zeslabujete. Dále je přítomno tlačítko MUTE a STAND BY.

   

  K sestavě dostanete poměrně lacině vypadající dálkové ovládání. Jde na něm regulovat vše, co na subwooferu. Tlačítka jsou z fosforeskující gumy, v šeru tedy víte, co mačkáte. Zdvih tlačítek je příjemný.

   

   

   

  Propojitelnost:

   

  Na zadní straně subwooferu je vše, co potřebujete. 6 cinchových vstupů z 5.1 zvukové karty, bohužel pro někoho, v balení nejsou redukce cinch – jack, ale pouze dva cinche samec – dva cinche samec. Majitelé „obyčejnějších“ zvukových karet budou možná zklamáni investicí do třech jack – cinche kabelů (otázka stokoruny v každém elektru). Dále je zde vstup (také cinchový) dvoukanálového zdroje – signál se automaticky rozdělí do všech reproduktorů.

  6 cinchových výstupů je jasných – v balení najdete dvoulinky s cinchem na jednom konci a odizolovaným koncem na druhém – slouží k propojení se satelity.

  Dále je zde pojistka a power switch.

   

   

  Zvuk:

   

  Osobně nemám moc rád poslech hudby z více jak dvou kanálů, budu se tedy snažit být objektivní. První, co jsem musel po zapojení podstoupit, bylo seřízení stejné hlasitosti na všech kanálech. Nebylo to tak obtížné, jako na velikém množství jiných reprosoustav, kde jsou přední satelity rozdílné od zadních.

  RS-501 jsem testoval na kolekci své oblíbené hudby ve velikém bitratu, několika DVD filmech (SW: E1 a E2, Shrek) a testovacích DVD THX, Dolby Digital. Zkusil jsem si i zahrát Counter Strike a Battle of Britain.

  Co se týče hudebního projevu, doufal jsem, že při vypnutí všech kanálů, kromě předních, bude hudba poslouchatelná tak, jako u RS-212. Bohužel, v subwooferu je pravděpodobně nějaká výhybka, která předurčuje přední kanály pouze středům a výškám.

  Subwoofer je velice kvalitní a basový projev z něj je skvěle odstupňovaný, neslyšíte jedno hučení, ale celou škálu hlubokých tónů. Alespoň při normální hlasitosti. Při těch vyšších jsem měl větší pocit jednotného hučení. Woofer je vestavěný v šasi subwooferu a veškerý zvuk se ven síří bassreflexovým nátrubkem. Ani při opravdu té nejvyšší hlasitosti subwoofer nezačal rezonovat, anebo nestíhat. Milovníci basů budou pravděpodobně uspokojeni, mohou si jejich úroveň nastavit v 70ti krocích, přičemž hudba přestává být poslouchatelná někde kolem 55tého :)

  Výškový projev je díky centeru, který je základně orientován právě na jejich reprodukci, opravdu věrný a na potlačení vysokých tónů si stěžovat nebudete.  Středy jsou srozumitelné a k nim nemám výhrad.

  Pokud bych měl být opravdu náročný, přál bych si větší probarvení a živost, věrnost zvuku, ale, nejsme přece v hifi.

  Ve filmech a testovacích CD prostorových standardů jsem byl poměrně ohromen pružností sestavy. Nevadilo jí střídat rychle hluboké a vysoké tóny a ani zvuková zmatenost Disneyovek jí problém nedělala. Ve StarWars jsem monumentálnější projev zažil u Cambridge soundworks, ale ruku na srdce - kolik stojí. Filmový projev je uspokojivý, myslím, že první, co přestane stíhat, budou vaši sousedi. A to možná i když bydlíte v separovaném domě :)

   

   

   Nový 5.1 král?

   

  Takového označení se i přes všechnu chválu bojím. Stále na trhu jsou sestavy od Logitechu, nebo Cambridge soundworks, které disponují THX certifikáty a reprodukčními technologiemi, díky kterým jsou zase někde dál. Ty ale také stojí jiné peníze. Budeme-li se pohybovat stále nohama na zemi a ve stejné cenové hranici, jako RedStar RS-501, skončíme mezi několika reprosoustavami na trhu. A mezi nimi se RS 501 stoprocentně neztratí. U všech 5.1 reprosoustav, se kterými jsem se dosud potkal, mě štvala potlačenost všech frekvencí před těmi hlubokými ze subwooferu – zkrátka subwoofer buď hrál moc, anebo vůbec. V nejhorším případě hrál moc i na minimální level hlasitosti. Tyto RedStary mě nadchly krásně plynulou regulací a tedy absencí tohoto nepříjemného jevu.

  Nebál bych se RS-501 připojit ani k domácímu kinu. V hypermarketech dnes seženete Spoustu Panasonic, Sony, LG, AIWA, apod. domácích kin kolem 5ti až 7mi tisíc, které nejsou podstatě nic jiného než seriozně vypadající počítačová reprosoustava na nožičkách. RS-501 své kvality mají a pokud chcete ušetřit, tak tudy cesta rozhodně vede. Doporučená maloobchodní cena je 4550,-, což je za 5.1 sestavu ještě stále přijatelné.

   

  Název:                         REDSTAR RS-501

  Výkon:                         7700 W P.M.P.O.

  Rozměry (šxvxh):         subwoofer 272 x 381 x 487 mm

                                      satelity 147 x 227 x 214 mm

                                      central 425 x 149 x 230 mm

  Obal-krabice:               subwoofer 330 x 435 x 520 mm

                                      sat. + central 495 x 468 x 270 mm   

  Hmotnost:                    subwoofer 16/17 kg

                                      sat. + central 15/16 kg           

  Impedance:                  8 Ohm

  Citlivost:                       88 dB 

  Napájení:                     220 - 230V

  Informace o článku:

  Článek: RedStar RS-501 – plnohodnotné domácí kino?
  Autor:   Karel Fuksa
  Vydáno dne 06. 10. 2005
  Počet přečtení: 30838
  Informační e-mail Vytisknout článek Přidat článek do oblíbených


  Komentáře:


  Fatal error: Maximum execution time of 5 seconds exceeded in /domains1/nh228300/public/www_root/mag/comment2.php on line 19