Drazí čtenáři, REPRO magazín už není nadále aktualizován. Děkujeme vám za četnou návštěvnost a pozitivní ohlasy, stávající množství článků na webu ponecháváme jako archiv a věříme, že tak bude REPRO stále užitečné. Váš REPRO.cz team.
REPRO magazín - mp3 přehrávače, sluchátka, audio, hifi,..

Rubriky
 • Audiokomponenty
 • Domácí kino
 • PC audio
 • Reprosoustavy
 • MP3 přehrávače
 • Sluchátka
 • Tvorba hudby

 • Vyhledávání
  Rozšířené hledání


  Co připravujeme?

  14.03.2006: Nášup empétrojek!
  Testujeme novinky od značek IAUDIO, MCODY a MPIO, těšte se!

  13.01.2006: CES 2006:
  Co chystají pro letošní rok značky, které spolu bojují také na tuzemském trhu? Připravujeme průřez veletrhem spotřební elektroniky!

  30.11.2005: Už dlouho
  se na REPRU neobjevila recenze na sluchátka. Máme zapůjčeno 5 modelů pecek od Sennheiseru a Phillipsu, přislíbeny máme i KOSSy a Beyerdinamic. Můžete očekávat porovnání - od nejlevnějších modelů až po ty high-end.


  Sennheiser řady MX – pecková sluchátka
  Vydáno dne 20. 12. 2005 (20674 přečtení)

  Dostali jsme k zapůjčení 5 modelů peckových sluchátek od firmy Panter Praha, výhradního distributora techniky Sennheiser u nás. „Špunty“ této značky patří na našem trhu k tom nejlepšímu, co můžete dostat za stále ještě rozumné peníze. Připravili jsme pro vás průřez kompletní nabídkou tohoto německého výrobce, slavícího letos šedesátiny.  MX 250 - modrá je průměrná

   

  Především pro přenosné přehrávače jsou určena sluchátka označena číslem 250. Je to nejnižší model řady MX. Porovnával jsem je jak s konkurencí od Philipsu, tak i s vyššími modely Sennheiser. Oproti kterýmkoli lepším modelům, 250tky zněly, jako když hodíte repráček do hrníčku. Zvuk byl umělý a nepřesný. Tedy klasický jev levných peckových sluchátek.

  Na druhou stranu mě velice sedla ergonomie. Pecky nemají žádné futuristické tvary, design je čistě funkční. Jsou menších rozměrů, z větších uší by mohly vypadávat. Šasi je vylisováno z transparentně modrého plastu. Jste-li příznivci černých „houbiček,“ budete rádi, Sennheiser je dodává spolu s výrobkem.

  Jako nejlevnější model, 250tky nemají regulátor hlasitosti, kabel je ale příjemně tenký a díky kluzké povrchové úpravě se nezamotává. Navíc je asymetrický, má tedy ke každé pecce jinou délku (levý 96 cm, pravý 130 cm).

  Stojí k dnešnímu datu v internetových obchodech kolem 260ti korun s DPH, což je cena odpovídající provedení. Chcete-li lepší zvukové parametry, měli byste sáhnout výše.

   

  Frekvenční rozsah: 19 – 20 000 Hz

  Délka kabelu: 1 m

  Impedance: 32 Ohmů

  Úroveň akustického tlaku SPL: 109 dB (při 1 kHz/1Vrms)

  Konektor: 3,5 mm jack

   

   

  MX 350 – klasika

   

  Sluchátka Sennheiser MX 350 jste mohli potkat už mnohokrát, ani jste o tom nemuseli vědět. Redaktoři REPRA je znají důvěrně.  Jsou totiž přikládány k nejednomu MP3 přehrávači jako OEM. Vzpomínám si třeba na Emgeton E2Cult, anebo na většinu iRiver playerů. Výrobci vědí, proč je přibalují. Mají mimořádný poměr cena/kvalita.

  Začnu u zvuku. Sundáte-li si MX 250 a nasadíte MX 350, je to rozdíl o 200%. Projev 350tek je otevřený, perfektně čitelný a prokreslený. Nevím, jestli to má za výsledek systém BASSwind, kterým se na obalu výrobce chlubí, v každém případě to funguje přesně jak má. Hluboké tóny nejsou tak věrné, Philips pecky, které mám zapůjčené jsou na tom lépe, nicméně prozradím ještě před recenzí, že basy přehluší jakékoli jiné zvukové spektrum. U MX350 se toho naštěstí nedočkáte, zvuk velice vyvážený, disponuje i schopností interpretovat prostor.

  Pokud se na 350tky podíváte zvenku, přijdou vám na první pohled stejné jako MX 250. Nejsou. V konstrukci jsou tužší a o trochu těžší. Kabel je také povrchově upraven proti zašmodrchávání, 3,5 mm jack není fajfkový, ale přímý a zmenšený. To je velice příjemné. Cenový rozdíl mezi předchozím modelem je přibližně 20 korun. S DPH je internetové obchody nabízí za 280 korun. Opět dostanete „mechovky.“ Podle mě dobrá koupě.

   

  Frekvenční rozsah: 18 – 21 000 Hz

  Délka kabelu: 1 m

  Impedance: 16 Ohmů

  Úroveň akustického tlaku SPL: 113 dB (při 1 kHz/1Vrms)

  Konektor: 3,5 mm jack

   

   

   

  MX 450 – žádný rozdíl

   

  Ruku do ohně bych za to nedal, ale myslím si, že MX 350 a MX 450 se parametry neliší. Zvuk má stejné parametry jako u 350tek. Tedy velice dobré. Platí o nich to samé, nebudu se tedy rozepisovat podruhé.

  Šasi je s MX 350 shodné rovněž. Jde o stejný plastový odlisek, jen v jiné barvě. Stříbrná je velice elegantní, v kombinaci s šedým kabelem a stříbrnou mřížkou.

  V čem se tedy MX 450 liší? Tedy především, jsou nejslabší pecková sluchátka v nabídce Sennheiseru, která mají naviják na kabel. Tedy spíše přenosné pouzdro. Sluchátka se sama navíjejí, musíte je vložit do plastové krabičky, zaklapnout průhledné víčko a pak otáčet a kabel tak navinout sami. Osobně nerozumím logice navijáků a podobných boxů, není na peckových sluchátkách ta největší výhoda právě to, že se dají zmuchlat do kapsy? Tento přenosný „boxík“ na sobě nemá žádnou sponu, jde vyloženě pouze o krabičku.

  Dalším rozdílem je signálový kabel. Není asymetrický, přívodní kabel k pravému i levému sluchátku je stejně dlouhý. Osobně tento systém upřednostňuji, máte-li delší kabel u asymetrického způsobu přehozený za krkem, začínají problémy, jakmile chcete nosit šálu. Na druhou stranu je to rozhodně vzhlednější.

  3.5 mm jack je opět v provedení mini. Stejně jako s ostatními Sennheiser sluchátky, dostanete „mechovky“ na pecky. Cena se oproti MX 350 zvýšila na 386,- Kč, což mě za stejná sluchátka, pouze s navijákem, o jehož praktičnosti si dovolím pochybovat, přijde dost. Na druhou stranu jsou hezky stříbrná a rozdíl stovky se dá překousnout.

   

  Frekvenční rozsah: 18 – 21 000 Hz

  Délka kabelu: 1 m

  Impedance: 16 Ohmů

  Úroveň akustického tlaku SPL: 113 dB (při 1 kHz/1Vrms)

  Konektor: 3,5 mm jack

   

   

   

  MX 500 - jiná série.

   

  Sennheiser MX 500 jsou poslední pecky série MX x00, které se prodávají. MX 300 a 400 už v nabídkách nejdete pouze jako doprodej. Byla by škoda, kdyby skončila i MX 500, zvláště v bílém provedení, které jsem měl možnost recenzovat já.

  Zvukové charakteristiky MX 500 jsou tentokrát jinde než u předchozích sluchátek. Zvuk je o mnoho živější a dynamičtější. Je reprodukován z lehkostí, hluboký podkres v písničkách přitom zůstává nedotčený. Hloubky jsou mnohem prokreslenější než u MX xx0 série.

  Co je bezesporu lepší je naviják. Nejen že ten, dodávaný s MX 500 je bílý a elegantní, má totiž úplně jiný tvar i systém navíjení. Nevím, co vedlo Sennheiser ke změně, ať bylo cokoli, nejspíš jsem to nepochopil. Tento je složen z krabičky samotné a z cívky, kterou prstem otáčíte. Netočíte tedy polovinou krabičky, ale pouze vnitřní cívkou. To už je použitelné - pokud se stydíte za smotek bílého kabelu v kapse. Na krabičce navijáku je natištěné logo Sennheiser, design je tenký a naviják nevypadá jako lentilka.

  Design sluchátek je naprosto odlišný od MX xx0 řady. Pecky jsou vylisované z lehkého plastu, jsou navíc celá větší a mohutnější. Průzvučná síťka tentokrát není kovová, ale umělohmotná s dírkami. Mechovku k ní dostanete samozřejmě také. Šasi je opatřeno několika otvory, které vyrovnávají tlak uvnitř pecky.

  Kabel je symetrický, provedení v bílé barvě se mi moc líbí. Je na něm navíc šoupátko hlasitosti, opravdu tenké a malé. 3.5 mm jack je tentokrát fajfkový.

  Cena je oproti předchozím modelům ale někde jinde. Internetové obchody si za MX 500 říkají kolem 520ti Kč, což je znatelně víc. Celkové kvality tomu ale odpovídají.

   

   

  Frekvenční rozsah: 18 – 22 000 Hz

  Délka kabelu: 1,2 m

  Impedance: 32 Ohmů

  Úroveň akustického tlaku SPL: 119 dB (při 1 kHz/1Vrms)

  Konektor: 3,5 mm jack

  Hmotnost: 6 g

   

   

  MX 550 – nejvyšší model

   

  Troufnu si odvážně tvrdit, že Sennheiser MX 550 jsou opět jinak převlečená MX 350. Zvukové kvality jsou opět velice dobré, příjemně vyvážené a čisté.

  Šasi je opět stejné, jako u MX 350 a 450, tentokrát je opět vyvedené v černé barvě. Kabel je symetrický, zase dostanete mechovky. U mechovek se tentokrát pozastavím. Osobně je moc rád nemám, sluchátka pak v uších divně kloužou, nesedí tak pevně. Každý to ale máme jinak. Nicméně mechovky jsou u některých sluchátek prostě nutnost, protože mají ostré výstupky, anebo jejich tvar je prostě nepohodlný. To ale není případ ani jednoho modelu MX xx0. Všechny jsou v uchu příjemně oblé. Mechovky nejsou třeba, pokud vám ovšem nevadí počáteční zastudění.

  Kabel je tenký, opatřený povrchem proti zašmodrchávání, jack je přímý a zmenšený. Pochválím velice přesný regulátor hlasitosti na kabelu. Jeho průběh je opravdu příjemný. Kdyby to nemělo vliv na hlasitost, pořád bych si s ním hrál :)

  Přikládaný je zase naviják. MX 550 mají vše, co jejich výrobce dnes na trhu peckových sluchátek nabízí. Zaplatíte za ně přibližně 550 korun i s DPH, některé internetové obchody nabízejí i levněji.

   

  Frekvenční rozsah: 18 – 21 000 Hz

  Délka kabelu: 1 m

  Impedance: 16 Ohmů

  Úroveň akustického tlaku SPL: 113 dB (při 1 kHz/1Vrms)

  Konektor: 3,5 mm jack

   

   

   

  Které z nich jsou nejlepší?

   

  Je vidět, že management Sennheiseru všechny modely pěkně rozstupňoval, výbavou i cenou. Dává tak zákazníkovi příležitost, aby si zaplatil pouze to, co chce. Výjimkou jsou MX 250, která jsou zvukově poněkud horší a samozřejmě také MX 500, které jsou prostě jiná.

  MX 350 bych doporučil asi nejvíce díky již zmíněnému poměru kvality zvuku a ceny. Je pravdu bezkonkurenční. Pokud chcete naviják sáhněte k 450tkám, chcete-li i zesilování na kabelu, připlaťte na 550tky.

  Osobně mě učarovaly MX 500 a to i díky oblému tvaru, větším rozměrům a skvělým zvukovým kvalitám. Nemají ale tak tenký kabel a malý jack.

  Budete-li si vybírat pouze z nabídky Sennheiser, nemusíte dělat kompromisy. Zvolíte si takový model, jaký chcete a zaplatíte úměrnou cenu. Škoda že Sennheiser nenabízí ještě model pecek s trubicí do sluchovodu.

   

   

  Za zapůjčení děkujeme společnosti Panter Praha.

  Informace o článku:

  Článek: Sennheiser řady MX – pecková sluchátka
  Autor:   Karel Fuksa
  Vydáno dne 20. 12. 2005
  Počet přečtení: 20674
  Informační e-mail Vytisknout článek Přidat článek do oblíbených


  Komentáře:


  Fatal error: Maximum execution time of 5 seconds exceeded in /domains1/nh228300/public/www_root/mag/comment2.php on line 18