Drazí čtenáři, REPRO magazín už není nadále aktualizován. Děkujeme vám za četnou návštěvnost a pozitivní ohlasy, stávající množství článků na webu ponecháváme jako archiv a věříme, že tak bude REPRO stále užitečné. Váš REPRO.cz team.
REPRO magazín - mp3 přehrávače, sluchátka, audio, hifi,..

Rubriky
 • Audiokomponenty
 • Domácí kino
 • PC audio
 • Reprosoustavy
 • MP3 přehrávače
 • Sluchátka
 • Tvorba hudby

 • Vyhledávání
  Rozšířené hledání


  Co připravujeme?

  14.03.2006: Nášup empétrojek!
  Testujeme novinky od značek IAUDIO, MCODY a MPIO, těšte se!

  13.01.2006: CES 2006:
  Co chystají pro letošní rok značky, které spolu bojují také na tuzemském trhu? Připravujeme průřez veletrhem spotřební elektroniky!

  30.11.2005: Už dlouho
  se na REPRU neobjevila recenze na sluchátka. Máme zapůjčeno 5 modelů pecek od Sennheiseru a Phillipsu, přislíbeny máme i KOSSy a Beyerdinamic. Můžete očekávat porovnání - od nejlevnějších modelů až po ty high-end.


  Logitech Z-5450 – Dolby digital, THX i WiFi
  Vydáno dne 16. 02. 2006 (31783 přečtení)

  Recenze na bez nadsázky jedny z nejlepších 5.1 reprosoustav na trhu, neboli chcete k počítači High-End mezi 5.1čkami? Kombinaci technologie, designu a kvality v jednom produktu  Když jsem dostal email od Logitechu, zda bych nechtěl otestovat jejich druhý nejlepší model 5.1 reprosoustav, byl jsem opravdu zvědavý. Reprosoustavy této kategorie se blíží hi-fi nejen cenově, ale i zvukově. Kupují si je nejnáročnější hráči i filmoví fandové. Do vínku dostala nejlepší technologie i slušivý vzhled. Jaký je výsledek?

   

   

   

  Designem neurazí:

   

  Jsem opravdu rád, že si Logitech i pro své high-end modely udržel soudnost a vytvořil elegantní a nevýrazné bedničky. Mnoho lidí dává přednost alien designu ala i-Trigue, k domácímu kinu, pro které Z-5450 ambice rozhodně mají, se ale nepochybně hodí spíše střídmost a umírněnost. Všechny 4 satelity mají stejnou konstrukci. Tedy plastová bedýnka, osazená jedním driverem s hliníkovou středovou čepičkou a membránou z tvrzeného papíru. Na první pohled poměrně obyčejná konstrukce, Logitech však tvrdí, že uvnitř dokázal účinně sloučit dva měniče do jednoho – jasnost a čistost tweeteru s bohatostí a plností středového driveru. Nechtěl bych předbíhat, jen podotknu, že se to nejspíš povedlo.

  Nad měničem najdete basreflexový nátrubek. Je vylisovaný v pevné přední ozvučnici, masivní konstrukci a tuhost bedničky nijak nenarušuje.

  Ze zadní strany najdete pouze svorky pro dvoulinku. Celá bednička pak stojí na stojánku, který se dá pomocí křížového šroubováku otočit a zavěsit tak reproduktor na zeď.

  Center se konstrukcí neodlišuje, má pouze o jeden basreflex víc, zavěsit na zeď se dá také.

   

   

  Subwoofer je vyrobený z černě dýhované dřevotřísky, tloušťku se mě nepodařilo zjistit. Při poklepání je odezva velice utlumená.

  Woofer je umístěn uvnitř šasi, ven jde zvuk pouze bassreflexovým nátrubkem o průměru 9 mm. Design subwooferu je jednoduchý a nevýrazný, z čelní strany je kovový emblém Logitech THX. Ze zadní je naopak masivní pasivní chladič (pro 310 W RMS), svorky pro satelity, síťová zásuvka, pojistka, vypínač a konektor pro spojení s control centrem.

  Od podlahy je odtlumen subwoofer čtyřmi gumovými nožičkami.

   

   

  Kontrolní centrum, jak se to ovládá?

   

  S celou reprosoustavou dostanete ještě lehkou, plastovou krabičku s anténkou. Jde o centrum se vstupy a ovládacími prvky. Ze zadní strany najdete jeden koaxiální, dva optické vstupy a jeden 3.5 jackový – front, rear a subwoofer/center. Z boční strany se ale nachází ještě jeden, a to pro mikrofon, anebo třeba MP3 přehrávač – line-in 3.5 mm jack, který rozdělí signál do všech kanálů. Hned vedle něj je výstup pro sluchátka.

  Čelnímu panelu vévodí krom otočného ovladače displej. Ten tvořen bodovými políčky, umí tedy zobrazovat text. Displej je čitelný výborně i ve dne.

  Dále je přítomných 5 tlačítek. Ovládání není jednoduché. Poměrně dobře vysvětlitelná jsou MUTE (okamžité ztišení) a INPUT (přepínání mezi vstupy). Dále je zde tlačítko LEVEL – zesilování a zeslabování kanálů. Bohužel, pouze celkově, centru, subwooferu a zadního páru. Nejde nezávisle ztišit přední pár.

  Tlačítkem EFFECT přepínáte mezi módy. Prvním je obyčejné stereo, kdy vyřadíte center a surroundy, ze Z-5450 uděláte tedy 2.1 soustavu. Dalšími jsou DolbyDigital Music a DolbyDigital Movie – prostorové funkce interpretace hudby, anebo přímo filmů. Tlačítko SETTINGS pak obstarává sadu nastavení pro každý z módů Effectů. Pro stereo nejsou nastavení žádná, pro Movie je pouze nastavitelné větší zpoždění surroundových bedniček, při variantě DD Music je to pak balance mezi předními, zadními páry satelitů, dále pak mezi  levými a předními. Poslední je funkce prohloubení  projevu „Panorama.“ Ve všem se orientujete pomocí otočného ovladače, kterým jinak redukujete hlavní hlasitost.

  Vše zmíněné jde ovládat také kvalitním dálkovým ovládáním. Senzor je umístěn na control center krabičce, musí k ní být přímá viditelnost.

   

   

  Specialitka:

   

  Krom podpory prostorových standardů DolbyDigital, dts a certifikace THX je integrována také technologie wi-fi. Můj první dojem byl: „super, už žádné kabely k zadním bedničkám!“ Pak jsem si uvědomil, že musí být potom nějak napájeny. Byl jsem zvědavý, jak to Logitech vymyslel. Po vybalení jsem zjistil, že z obou zadních satelitů kouká nehezká 220 V šňůra. Říkal jsem si, že tenká dvoulinka by možná byla lepší, kolega mě ale upozornil, že mám-li ozvučit velikou místnost, lépe najdu v rozích zásuvky, než abych natahoval dlouhé signálové kabely. A má pravdu. Sami si ale dle svého interiéru rozmyslete, zda máte zásuvky tam, kde chcete mít zadní satelity.

   

   

  Zvuk je ohromující:

   

  Certifikace THX, DD a dts se nerozdávají zadarmo. Z-5450 hrají opravdu úplně jinak, než levnější konkurence. Mám v živé paměti RedStar RS-501 a Genius Home Theater, srovnat bych si troufl pouze v nízkých hlasitostech, a to ještě k tomu ne v basovém projevu.

  Je neuvěřitelné, jak subwoofer 5450tek umí interpretovat perfektně nárazové basy v hiphopu a přitom dokonale prokreslit monumentalitu a monstróznost hloubek kupříkladu ve filmech.

  Reprosoustavu jsem testoval v pokoji 5 x 6 metrů a projev zpěváka neztratil srozumitelnost ani v té největší hlasitosti, kam jsem si až troufnul Z-5450 „osolit.“ A to ani ve stereu, kde vše odehrají přední satelity. Ve stereu při vysokých hlasitostech začaly být méně slyšet výšky, nejsem si jistý, jestli to nebylo uchem, bylo to opravdu nahlas.

  Zkoušel jsem si pouštět techno sety, rychlost a atmosféra při módu Dolby Digital music byly úžasné.

  Co se týče filmů, zkoušel jsem THX certifikované hvězdné války. Masové scény armády klonů nabraly nový rozměr. Zvuk vesmírných plavidel také. Nevěřil jsem svým uším, když jsem si uvědomil, že poslouchám jednodriverové umělohmotné bedničky. S takovýmhle standardem zvuku jsem se setkal u domácích kin cenové kategorie kolem patnácti tisíc. U Logitechu odvedli práci dobře.

   

   

  Co mě štvalo?

   

  Opravdu jsem toho moc nenašel. Nejvíce asi modrá dioda, podsvětlující tlačítko power na kontrolním boxu. Při sledování filmu jsem si před ní musel dát budík, v tmavé místnosti je nemyslitelné, aby mělo něco větší kontrast než projekce. Boxík by mohl být možná lépe zpracován, plastové lehké provedení ve mně nevzbuzovalo důvěru. Šasi mohlo být kovové, aby na kontrol center šel položit alespoň LCD displej. Podle mě také nemuselo být na stojánku, ale přímo jako komponenta. Rozporuplné užití wi-fi je věc spíše jednotlivého uživatele, zda ocení víc dlouhou tenkou dvoulinku, anebo krátký tlustý síťový kabel. Zvukově jsem Z-5450 neměl co vytknout.

   

   

   

  Kvalita za vyšší cenu.

   

  Z-5450 jsou opravdu výborné bedničky k PC či konzoli a stále dobré i k levnějšímu domácímu kinu. Neměl jsem možnost slyšet konkurenci od Creative, respektive Cambridge Soundworks, ale oproti všemu k PC, co jsem kdy slyšel, jsou 5450tky výborné. Cena 10 898 Kč s DPH (k 15. únoru 2006, dle Czechcomputer.cz) je vysoká, ale troufnu si tvrdit, že odpovídající.

   

  Celkový RMS výkon: 315 Wattů

  Přední RMS: 2 x 38 W

  Zadní RMS: 2 x 40,5 W

  Center RMS: 42 W

  Subwoofer: 116 W

  Frekvenční rozsah: 35 Hz – 20 kHz

  Vstupní impedance: 9500 ohms

  Průměr membrány satelitů/subwooferu: 2,5/6,5 palce

  Prostorové standardy: Dolby® Digital, DTS®, DTS® 96/24, THX

  Vstupy: 2 x otický, 1 x koaxiální, 1 x 6kanálový třemi jacky, jeden jackový pro MP3 player

   

  Informace o článku:

  Článek: Logitech Z-5450 – Dolby digital, THX i WiFi
  Autor:   Karel Fuksa
  Vydáno dne 16. 02. 2006
  Počet přečtení: 31783
  Informační e-mail Vytisknout článek Přidat článek do oblíbených


  Komentáře:


  Fatal error: Maximum execution time of 5 seconds exceeded in /domains1/nh228300/public/www_root/mag/comment2.php on line 17