Drazí čtenáři, REPRO magazín už není nadále aktualizován. Děkujeme vám za četnou návštěvnost a pozitivní ohlasy, stávající množství článků na webu ponecháváme jako archiv a věříme, že tak bude REPRO stále užitečné. Váš REPRO.cz team.
REPRO magazín - mp3 přehrávače, sluchátka, audio, hifi,..

Rubriky
 • Audiokomponenty
 • Domácí kino
 • PC audio
 • Reprosoustavy
 • MP3 přehrávače
 • Sluchátka
 • Tvorba hudby

 • Vyhledávání
  Rozšířené hledání


  Co připravujeme?

  14.03.2006: Nášup empétrojek!
  Testujeme novinky od značek IAUDIO, MCODY a MPIO, těšte se!

  13.01.2006: CES 2006:
  Co chystají pro letošní rok značky, které spolu bojují také na tuzemském trhu? Připravujeme průřez veletrhem spotřební elektroniky!

  30.11.2005: Už dlouho
  se na REPRU neobjevila recenze na sluchátka. Máme zapůjčeno 5 modelů pecek od Sennheiseru a Phillipsu, přislíbeny máme i KOSSy a Beyerdinamic. Můžete očekávat porovnání - od nejlevnějších modelů až po ty high-end.


  CENTRIX MVP-120 – cokoli si řeknete
  Vydáno dne 16. 08. 2006 (10954 přečtení)

  PMP – portable media playery jsou čím dál více oblíbené i mezi masovou veřejností. Jejich cena se dostává nízko tak, jak by nás před rokem ani nenapadlo, přitom funkcí je více a více. Jedním z přehrávačů, který je na našem trhu nejdál je Centrix MVP-120. Může se chlubit nejen kompletním počeštěním.  Chtěl bych se v autobusu koukat na filmy. A rozhodně chci poslouchat muziku. Jo a taky chci stahovat fotky z mobilu a digiťáku. Hry bych taky chtěl, ale není to podmínka. No a číst, to bych taky rád. A musí to hrát nahlas. Jasně, koupím si starší notebook!

   

  Špatně. Dnes už špatně. Trh vytušil touhy mladších uživatelů a sny těch starších a donutil světové výrobce vyrobit krabičku, která umí přehrávat všechny moderní formáty hudby a videa, nahradit tetris i knížku. PMP přehrávače. K recenzi jsme dostali zapůjčen jeden takový. Umí toho drtinou většinu zmíněných funkcí, ale o tom později.

   

   

  Druhá peněženka:

   

  V nedávné historii jsme se mohli setkat se spoustou konceptů PMP zařízení. Vysouvací, vyklápěcí, vytáčecí, zkrátka vše, co už jsme viděli u mobilů. Díkybohu trend zatím zůstává u klasické koncepce – kvádřík s displejem a tlačítky, integrovanou baterií a pevným diskem. To vše je samo o sobě dost veliké a těžké, představte si tedy Centrix jako těžší peněženku – 285 gramů a rozměry Š x V x H (78 x 130 x 24.5 mm).

  Zpracování je jedním z nejpodstatnějších parametrů. PMPčka jsou stále poměrně nákladná, kdyby měl první pád skončit na reklamačním, zájem o ně by byl nízký. Centrix MVP-120 je na tom báječně. Málokterý přístroj na českém trhu tak skvěle lícuje, všechny mezery mezi ovladači, baterií, dvířky pro porty, jsou stejně široké. Přístroj při kroucení a mačkání nevrže. Design je poněkud střídmý, mě osobně přišel obyčejný až moc, na druhou stranu, to není to, co vám přináší hlavní zábavu.

   

   

   

  Ovládání:

   

  Ergonomie od dob prvních přehrávačů prošla neuvěřitelný kus cesty. Na mobilních telefonech je to dobře vidět. Přístroje mají více a více tlačítek, jsou zmatenější a zmatenější, výrobci proto integrují dotykové displeje a touchpady...vše pro pohodlí zákazníka. Málokdy se povede vymyslet menu tak přehledně a jednoduše, jako u Centrixe.

  POWER je jasný, joystick pro scrollování a potvrzování také (v menu přehrávání přetáčení a regulace hlasitosti), jasná jsou i tlačítka PLAY a STOP(nebo také Esc – zpět o jednu hladinu v menu). Nejsložitější je tlačítko MENU – v různých módech přehrávače jím vyvoláte dialogovou nabídku, která je momentálně dispozici – například exvalizéry při hudbě, mazání při procházení obrázků, nastavení videa při sledování filmu, ...). A to je vše.

   

   

   

   

  Centrix MVP-120 je:

   

  Audiopřehrávač:

   

  I kdyby PMP přehrávače uměli stlát postel a vařit, stejně bude drtivá většina uživatelů nejčastěji poslouchat muziku. Centrix MVP-120 umí nejen MP3 a WMA, ale také OGG, AC3, samozřejmě WAV, AAC a ASF. Hudbu lze poslouchat na pozadí při prohlížení obrázků, dispozici jsou ID3 V1, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0 tagy.

  Přehrávání bych přirovnal ke sledování WinAmpu na monitoru počítače. Ocenil bych zobrazení playlistu při přehrávání, nebo alespoň dalších pár položek, displej je na to veliký dost. Bohužel. Jinak bez ztráty kytičky.

   

  Videopřehrávač:

   

  Nejatraktivnější funkce přehrávače, přehrávání filmů, nejspíše oceníte pouze tehdy, bude-li přístroj umět všechny běžné formáty videa a bude-li mít upgradovatelný firmware pro ty budoucí. Obojí Centrix MVP-120 splňuje. Tedy k formátům: MPEG 1, 2, 4 SP a ASP, komprese DivX a Xvid. Naopak si neporadí s QPEL, GMC funkcí komprese a prostorovým standardem DTS ozvučení. Zkrátka, přístroj mě přehrál 95% videí, které jsem po internetu nastahoval a na svém PC našel. Chcete-li sledovat na playeru legálně stažené filmy, seriály, videoklipy apod., budete spokojeni. Drtivá většina jich je ripována skupinami, které vědí, který kodek je používaný a kvalitní. Budete-li si chtít přehrát video z vlastní produkce, mohli byste narazit, jakmile přesně nevíte, co u kodeku nastavit. Naštěstí k MPEG2 je Centrix velice tolerantní.

  Nepřehrajete quick time a real media video, což je běžné, bohužel však ani WMV, což je škoda. Musíte použít dodávaný software pro konverzi.

  Rád bych ale vyzdvihl funkci zobrazení titulků – SMI a SRT. Jakékoli sledování anglických filmů pro většinu diváků ztrácí smysl, nejdou-li titulky. Nyní už ne. SRT je spolu se SUB nejpoužívanějším formátem, mezi sebou je není problém konvertovat. Navíc lze nastavit jejich zpoždění/zrychlení.

  Video umí přeskočit na čas, který si zadáte posuvníkem, můžete si jej pustit na fullscreen, nehledě na poměr stran, oceníte jistě i funkci navázání.

  Maximální rozlišení videa je 720 x 480, frekvence snímků pak 30 fps, bitrate 4 MBps.

   

  Prohlížeč textů:

   

  Záměrně jsem nepoužil slovo „dokumentů,“ ale „textů.“ Přístroj jako jediný formát knih umí *.TXT. Že nelze DOC, XLS a PDF jsme si zvykli, integrovat CDR, nebo jiný standard pro e-knihy by ale bývalo od věci nebylo. Nicméně nevím o tom, že by to jakýkoli konkurenční přístroj bez operačního systému dokázal.

   

  Prohlížeč obrázků:

   

  Spokojit se budete muset pouze z JPG/JPEG formátem. Takže bohužel ani GIF, ani BMP. Obrázky můžete samozřejmě mazat a prohlížet ve slideshow, zoomovat, rotovat a nastavovat jako wallpaper.

   

  Diktafon:

   

  Běžná funkce, 128 kbps, anebo 96 kbps vám bude muset spolu s třemi kroky citlivosti postačit. Mikrofon je integrovaný. Hodnotit kvalitu je poněkud subjektivní, osobně jsem byl spokojen. Výsledný zvuk je poněkud zastřený, nicméně to je poměrně běžný jev.

     

  Záznamník:

   

  Pomocí LINE-IN vstupu lze použít CENTRIX jako záznamové zařízení. Dispozici jsou opět frekvence pouze 128 anebo 96 kbps. Vstup je realizován prostřednictvím 3,5 mm jacku, který je také přiložen.

   

  Stolní DIVX/XVID player:

   

  Připojíte-li přístroj k televizi a to PAL i NTSC normy, ihned získáte stolní přehrávač se všemi funkcemi přenosného. Můžete si tedy pustit DIVX film s titulky, prohlédnout fotky z dovolené, nebo si pustit MP3jky. Jediné co chybí do dokonalosti je IR dálkové ovládání.

   

   

   

  Je toho spousta co jsem nezmínil. Proto výčet informací, které považuji za nutné:

  Výdrž videa 4 hodiny, hudby do sluchátek hodin 10 – naprosto reální informace s novou baterií. Přikládaný akumulátor li-Pol je opravdu výkonný, otázkou je, jak rychle ztrácí na kapacitě. Hlasité stereo reproduktory – Centrix umí hrát i nahlas, a to opravdu nahlas. Samozřejmě na úkor kvality a výdrže baterie. V létě na dece to pro podkres, anebo sledování filmu bohatě stačí. Rád bych zmínil i kvalitu výstupu – je výborná. Nepostřehl jsem jedinou vadu na zvuku, některé přednastavené ekvalizéry jsou použitelné, jiné ne.

   

   

   

  Příslušenství:

   

  K přehrávači dostanete spoustu dalších propriet, některé z nich použijete více, některé méně. Nejužitečnější je bez diskuse pouzdro. Neoprenový futrálek ochrání displej i tělo přehrávače před škrábanci, bez něj bych se bál uložit Centrixe se svým 3,5 palcovým displejem do batohu či kapsy. Dále zmíním nepříliš kvalitní pecková sluchátka, USB kabel, AC adaptér pro dobíjení, manuál, instalační CD, plastový obal a dálkový ovladač na kabelu.

   

   

  Závěr:

   

  Jak jste si sami z recenze mohli přečíst, funkcí je skutečně přehršel, provedeny jsou veskrze na výbornou. Mám-li opravdu na závěr něco vytknout, je to absence her. Osobně je nevyžaduji, ale věřím, že pro jistou skupinu uživatelů to může být stěžejní parametr. Druhou muškou, která osobně chyběla mě je skutečnost, že se Centrix MVP-120 musí neustále držet. A to i když ležíte v posteli – stále musíte držet přístroj tak, abyste viděli na displej bez problémů. Nebylo by na škodu přikládat nějaký stojánek.

  I tak přístroj hodnotím jako velice kvalitní, věřím, že si díky českému rozhranní, kvalitě a dotaženým funkcí najde mnoho spokojených zákazníků.

   

  Přístroj do recenze zapůjčil www.empei.cz. Další informace o produktu naleznete na www.centrix.cz.

  Informace o článku:

  Článek: CENTRIX MVP-120 – cokoli si řeknete
  Autor:   Karel Fuksa
  Vydáno dne 16. 08. 2006
  Počet přečtení: 10954
  Informační e-mail Vytisknout článek Přidat článek do oblíbených


  Komentáře:


  Fatal error: Maximum execution time of 5 seconds exceeded in /domains1/nh228300/public/www_root/mag/comment2.php on line 33